Gigabyte BRIX – mini PC cu CPU Intel Ivy Bridge

/
/
25 mai 13
/

Mini PC-urile prind un suflu nou în 2013. Am văzut câteva modele noi și cum prețurile au ajuns a fi interesante cred că și priza la public a crescut. Printre ultimele anunțate se numără și BRIX de la Gigabyte.

BRIX va veni în mai multe variante cu Intel Core i3, i5 și i7, sistem de operare la alegere, SSD, memorie RAM / maxim 16 GB la 1333 MHz sau 1600 MHz etc. Placa grafică este integrată. Pe parte de conectivitate: 2 x USB 3.0, HDMI, mini DisplayPort, Wi-Fi b/g/n. Gigabyte susține că BRIX se descurcă excelent cuplat la două monitoare. Prețurile diferă în funcție de specificațiile alese.

Îmi place designul bazat pe linii simple și dimensiunile compacte / 29.9 x 107.6 x 114.4 mm, suport VESA ce-l face ușor de montat în spatele unui monitor sau al unui televizor.

Sursa: Gigabyte.com
Categorii: Hardware
Cuvinte cheie: BRIX, Gigabyte, mini PC
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

NAS QNAP TBS-h574TX – review (Un fel de supercar în lumea NAS-urilor)

Nu am mai testat de ceva vreme un Network Attached Storage, iar de la QNAP nu-mi amintesc să fi prezentat pe aici vreun NAS. Însă iată că există un început pentru orice, iar primul astfel de dispozitiv de la compania taiwaneză este și cel mai puternic NAS cu care am avut șansa până acum de…

Un brand premium de electrocasnice lansat în 2024 intră oficial pe piaţa din România de luna viitoare

Piaţa de electrocasnice din România este destul de aglomerată, însă chiar şi aşa există nume din industrie care aleg în continuare să îşi încerce norocul, inclusiv în segmentul premium.

Vodafone România a implementat ceva schimbări în grilele tv regionale şi locale

Vodafone a înştiinţat săptămâna aceasta Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) că va implementa o serie de modificări importante în grilele tv regionale şi locale (vorbim atât de eliminarea unor posturi de televiziune, cât şi de introducerea altora noi).