Grupul Volkswagen a primit o soluţie radicală pentru ieşirea din criză: închiderea tuturor fabricilor din Germania (cu excepţia a două, singurele profitabile)

gAuto
/
/
22 mart. 26
/

Grupul Volkswagen trece printr-o perioadă foarte dificilă, acesta anunţând luna aceasta rezultatele financiare pe 2025. Conform datelor oficiale, gigantul german a înregistrat un profit operaţional cu 53% mai mic comparativ cu 2024, până la 8.9 miliarde de euro. Grupul a ajuns la o marjă de profit operaţională foarte redusă de doar 2.8% / maşină vândută.

În acest context, mai marii Volkswagen au decis ca până în 2030 să concedieze peste 50.000 de angajaţi. Acestă măsură însă nu va rezolva decât o mică parte a problemelor, tocmai de aceea managementul grupului a angajat două agenţii de consultanţă care să ofere soluţii externe de redresare a business-ului.

Una dintre ele, agenţia americană de consultanţă McKinsey, a venit cu o propunere radicală, dar care, din punctul ei de vedere, ar fi cea mai eficientă. Aceasta propune ca grupul Volkswagen să închidă toate fabricile din Germania, cu excepţia celei din Wolfsburg şi a celei din Ingolstadt (acestea sunt singurele care ar putea rămâne profitabile).

Ar trebui închise astfel fabrici importante precum cele din Neckarsulm, Zwickau, Emden, Hannover, Leipzig şi chiar Stuttgart, adică peste 60.000 – 70.000 de angajaţi concediaţi din faimoasa industrie auto germană.

Sigur că managementul Volkswagen a catalogat propunerea ca fiind absurdă şi infezabilă, mai mult chiar, unii şefi s-au înfuriat la auzul acesteia.

Cu toate acestea, ideea de a angaja astfel de firme de consultanţă, arată că actuala situaţie din cadrul grupului Volkswagen este mult mai gravă decât se cunoaşte, iar managementul nu are încă o soluţie viabilă de redresare.

Sursa: brusselssignal.eu

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Înmatriculările auto de maşini noi au bubuit în România în luna iunie 2026, însă cifrele nu sunt chiar atât de spectaculoase pe cât par (iată care este explicaţia)

Înmatriculările de maşini noi din luna iunie par senzaţionale, creşterea de 51,9% fiind prezentată de toată lumea ca o evoluţie extraordinară. Însă lucurile nu stau chiar aşa, cifrele nu sunt din cele mai spectaculoase, iar în cele ce urmează voi explica de ce.

Inginerii IIHS (echivalentul EuroNCAP din SUA) au luat două Chevrolet Blazer (fabricaţie 1996 şi 2026) şi le-au ciocnit frontal pentru a arăta evoluţia în materie de siguranţă din ultimii 30 de ani

Pentru a ne face o idee generală despre cât de sigură este o maşină, noi, europenii, ne raportăm de obicei la faimoasele teste EuroNCAP. Teste similare sunt făcute în Statele Unite ale Americii de către Insurance Institute for Highway Safety (IIHS).

Industria auto germană trece prin cea mai gravă criză din istoria sa (vor fi concediaţi peste 100.000 de angajaţi)

Industria auto germană era nu cu mult timp în urmă mândria Europei, una dintre cele mai puternice ramuri ale economiei de pe bâtrânul continent.