Guvernul pregăteşte lansarea pe final de 2024 a programului „Rabla pentru sobe”

/
/
28 oct. 24
/

În vara acestui an aflam că programul „Rabla pentru electrocasnice” nu se va mai organiza în 2024, asta pentru că în Bugetul de Venituri şi Cheltuieli al Fondului pentru mediu nu au fost prevăzuţi bani pentru lansarea unei noi sesiuni a acestui program.

Deşi cred că „Rabla pentru electrocasnice” a fost un program excelent, iată că guvernul a păstrat ceva bani pentru un altul, poate la fel de bun. Vorbim despre programul „Rabla pentru sobe”, cel care va permite românilor să îşi achiziţioneze sobe eficiente energetic.

Noul program ar urma să fie demarat până la finalul acestui an şi va finanţa 70% din cheltuiala necesară instalării unei sobe moderne, dar nu mai mult de 10.000 lei.

Sobele finanţate prin intermediul acestui program vor trebui să respecte standardul european Eco Design şi să aibă un randament de minim 80%. Bugetul alocat va fi de aproximativ 500 de milioane lei, iar românii eligibili vor trebui să locuiască în raza unuia dintre cele 27 de judeţe din România cu relief montan.

Conform Ministrului Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet, cei care îşi vor cumpăra astfel de sobe eficiente energetic „vor consuma poate jumătate, poate o treime din cantitatea de lemne pe care o consumă astăzi pentru a încălzi aceeaşi locuinţă.”

PS: Imagine de fundal generată cu Imagen 3
Sursa: g4media.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Motorola Signature Swarovski Edition – review (Cel mai bun Motorola la nivel de camere foto și competitor de seamă în segmentul cameraphone)

Motorola Signature nu mai reprezintă neapărat o noutate, dar ediția pe care o voi prezenta în continuare este cu siguranță nu doar foarte nouă, ci și specială. Pe site-ul oficial Motorola denumirea completă apare drept Motorola Signature Collections Crystals by Swarovski și presupune de fapt un pachet, în care, pe lângă smartphone-ul în ediție specială,…

10 gadgets cu preț de până în 100 lei – ep. 54

Am făcut o listă cu 10 produse ce au preț de până în 100 lei. Toate detaliile le descoperiți în rândurile următoare. Sper să le considerați interesante, iar discuția poate fi extinsă în secțiunea de comentarii.

Comisia Europeană a dat undă verde, deci de la 1 iulie 2026, România poate aplica o dublă taxare pentru coletele din afara UE (comenzi de pe Shein, AliExpress, Temu etc.)

Luna aceasta vă scriam că de la 1 iulie 2026 există posibilitatea să scoateţi din buzunar alţi bani pentru plata taxelor vamale, atunci când comandaţi produse de pe AliExpress, Temu sau Shein.