HBO Max şi Discovery+ se vor uni şi vor deveni un singur serviciu de streaming video din vara lui 2023

/
/
5 aug. 22
/

S-au întâmplat lucruri ciudate în ultima perioadă în ceea ce priveşte HBO Max, de la oprirea completă a producţiei de conţinut original în aproape toată Europa, până la mai recenta decizie de a anula filmul Batgirl care era aproape gata (lungmetrajul era spre finalul muncii de post-producţie).

Şi totuşi, acum, după publicarea rezultatelor financiare din trimestrul al doilea, înţelegem ce se întâmplă. Warner Bros Discovery a raportat pierderi nete de 3.4 miliarde de dolari, chiar dacă la nivel de abonaţi avem + 1.7 milioane în perioada aprilie – iunie 2022, ajungându-se astfel la un total de 92.1 milioane abonaţi global (aici avem la comun HBO Max şi Discovery+).

Şi dacă tot am adus vorba de cele două servicii, din vara lui 2023 HBO Max şi Discovery+ se vor contopi şi vor deveni un singur serviciu de streaming video. Această decizie are legătură şi cu reducerile de costuri, cât şi cu problemele pe care HBO Max le-a tot avut în ultima perioadă în momentele în care erau lansate show-uri noi cu impact (serviciul devenea inaccesibil pentru mare parte dintre abonaţi). Se pare că Discovery+ foloseşte o infrastructură de hosting şi streaming cu mult mai multe posibilităţi.

Este foarte mare agitaţie în piaţa asta de streaming video, mai ales că ea vine după 2 ani de creşteri extraordinare generate de pandemia COVID-19. Această situaţie a încântat mulţi giganţi media să vină cu propriile platforme, astfel că în prezent sunt două mari probleme: fragmentare mare 🤯 şi liber la ieşit din casă 😅.

Via: gsmarena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Electronic Arts nu doar că te va pune în continuare să dai bani frumoşi pe jocurile sale, dar vei primi şi reclame din belşug în gameplay

Mi se pare că companiile din tehnologie au intrat într-o fază extrem de agresivă de a genera din ce în ce mai multe venituri, orice produs sau serviciu fie este mai scump, fie este plin de reclame.

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17 (iată tot ce trebuie să cunoşti despre cea mai nouă iteraţie Android)

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17, cea pe care o vom primi pe device-uri de acum înainte. Aceasta va fi disponibilă pentru început doar pe smartphone-urile din seria Google Pixel, urmând ca în perioada următoare, fiecare producător să revină cu un roadmap adecvat modelelor sale.