Hidroelectrica anunţă o serie de lucrări informatice, astfel că pe luna ianuarie facturile vor veni cu întârziere

Diverse
/
/
2 ian. 26
/

Hidroelectrica nu este doar cel mai mare producător de energie electrică din România, ci şi cel mai mare furnizor concurenţial individual de curent din ţara noastră. Preţurile mici (în comparaţie cu concurenţa) au atras românii, astfel că Hidroelectrica a devenit rapid liderul pieţei de profil.

2025 a fost un an foarte bun pentru Hidroelectrica, compania atrăgând sute de mii de noi clienţi, în contextul în care de la 1 iulie a dispărut plafonarea de preţ impusă de stat. Compania are deja peste 1 milion de clienţi casnici şi non-casnici, iar numărul acestora este în creştere de la lună la lună.

Reprezentanţii Hidroelectrica au anunţat recent că în luna ianuarie vor fi efectuate o serie de lucrări informatice, astfel că facturile vor veni cu întârziere.

Vă las mai jos întreg comunicatul:

„Hidroelectrica va desfășura în perioada 1 ianuarie – 20 ianuarie 2026, un proiect strategic menit să susțină digitalizarea și creșterea calității serviciilor oferite clienților, operațiune care presupune implementare a unui nou sistem informatic, precum și migrarea bazelor de date.

Noile sisteme informatice vor permite, pe termen mediu și lung, o gestionare mai eficientă a relației cu clienții, procese de facturare mai rapide și mai sigure, o transparență sporită a informațiilor privind soldurile și plățile, precum și dezvoltarea unor funcționalități digitale îmbunătățite, orientate către nevoile consumatorilor.

În contextul acestor operațiuni tehnice, Hidroelectrica informează că, temporar, anumite activități vor fi întrerupte, respectiv:

  • emiterea și corectarea facturilor;
  • reconcilierea soldurilor și alocarea plăților;
  • alte operațiuni care presupun accesarea sau modificarea bazelor de date.

De asemenea, plățile efectuate prin alte canale decât aplicația iHidro (de exemplu, transfer bancar), în perioada 1–15 ianuarie 2026, se vor reflecta în soldurile clienților după finalizarea etapelor de migrare, respectiv începând cu 15 ianuarie 2026, fără a afecta drepturile contractuale ale clienților.

Pe toată durata implementării, activitatea de relaționare cu publicul se va desfășura conform programului normal, iar Hidroelectrica rămâne la dispoziția clienților prin toate canalele de comunicare:

Hidroelectrica subliniază că aceste investiții în infrastructura IT sunt realizate în beneficiul direct al consumatorilor, pentru a asigura servicii moderne, sigure și adaptate cerințelor actuale.

Compania mulțumește clienților pentru înțelegere și sprijin și îi asigură că depune toate eforturile necesare pentru ca tranziția către noile sisteme informatice să se desfășoare în cele mai bune condiții, cu impact minim asupra activităților curente.”

Deci nu vă impacientaţi dacă ceva nu va fi în regulă în zilele următoare, după 20 ianuarie lucrurile îşi vor reveni la normal.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Logi Work Days în ediția de primăvară 2026 sau ce promoții găsești pe eMAG și Altex la periferice Logitech pentru productivitate și creație

Când am prezentat tastatura wireless cu panou fotovoltaic Signature Slim Solar+ vă spuneam că din 9 martie și până pe 20 ale aceleași luni Logitech va organiza campania Logi Work Days în ediția de primăvară. Acum, vedem că ofertele sunt deja afișate atât pe eMAG, cât și pe Altex, și putem să venim cu câteva…

TOP 10: Oferte eMAG din 10.03.26 (MacBook Neo 13 la 3399.99 lei, cele mai ieftine căști in-ear cu recenzii foarte bune de la Sony, televizor LG OLED cu diagonală mare și preț atractiv etc)

Am selectat 10 produse din oferta eMAG, iar prin rândurile următoare veți găs de la un espressor semi-automat Ninja cu recenzii incipiente foarte bune și până la un televizor LG OLED cu diagonală pe măsura unui perete - aproximativ.

Robot de aspirare cu funcție mop Roborock Qrevo Edge 2 Pro – review (Ideal pentru covoare și mochete cu fir înalt de până la 3 cm)

Am mai tot testat în ultimul timp fel de fel de aspiratoare, iar dintre cele tip robot de la Roborock pot aminti de cel prezentat mai recent - Q10 PF+ W, iar din urmă cu peste doi ani îmi amintesc de Q7 Max.