Ideea de smartphone cu display secundar pe spate a fost dezvoltată şi promovată intens anul trecut de către Xiaomi prin cele două flagship-uri Xiaomi 17 Pro şi 17 Pro Max.
Această caracteristică a prins destul de bine şi iată că un alt producător chinez încearcă ceva similar, doar că pe un device mult mai modest. Honor Play20A urmează a fi lansat în curând la nivel global, unele pagini oficiale honor.com integrând deja prezentarea pe paginile lor.
Honor Play20A este un smartphone foarte modest, acesta fiind echipat cu un ecran IPS LCD de 6.9 inci cu rată de refresh la 90Hz, procesor MediaTek Helio G81, 4 GB RAM, 64 / 128 GB stocare, cameră foto de 13 Megapixeli, cameră frontală de 5 Megapixeli şi o baterie de 6000 mAh.

Pentru a genera însă ceva vânzări cu acest model, Honor s-a gândit să îi integreze un ecran secundar pe spate (cu siguranţă calitatea lui lasă de dorit, dar asta este altă poveste). Acesta afişează câteva informaţii utile, dar oferă şi posibilitatea de a face selfie cu camera de 13 Megapixeli de pe spate. Deşi vorbim de un senzor modest, cu siguranţă se descurcă mult mai bine decât cel de 5 Megapixeli din faţă.

Honor Play20A pare adresat mai mult tinerilor, însă la cât de slăbuţ este la nivel hardware, parcă nu i-aş chinui, nici măcar pentru acel display secundar drăgălaş.




