HTC One M8 va avea şi o versiune din plastic mai ieftină

/
/
14 apr. 14
/

Flagship-ul celor de la HTC, nou lansatul HTC One M8 este un smartphone de top, cu componente din gama premium, atât în ceea ce priveşte partea hardware, cât şi cea a materialelor din care este construit.

Totuşi, preţul destul de ridicat al acestui telefon (3049 lei, în unele magazine) nu se justifică deloc, iar lupta cu Samsung Galaxy S5 nu este tocmai egală, în condiţiile în care bugetul de marketing al sud-coreenilor este cu mult mai mare decât al taiwanezilor. În aceste condiţii, HTC s-a gândit că pentru a-şi creşte cota de piaţă ar trebui să lanseze şi o variantă mai ieftină, dar care să ofere aceleaşi caracteristici tehnice.  Aluminiul utilizat în producerea noului HTC One M8 este destul de scump, astfel că utilizarea plasticului în procesul de fabricare ar reduce substanţial costurile, dar şi preţul telefonului.

HTC One M8 în varianta cu plastic în loc de aluminiu va fi cu aproximativ 200-250 de dolari mai ieftină, ceea ce reprezintă un pas uriaş făcut de taiwanezi. Raportat strict la preţul actual, am avea un HTC One M8 din plastic la un preţ de lansare de 2.200 – 2.300 lei, ceea ce nu este deloc de lepădat. Dacă stăm şi o luăm logic, Samsung Galaxy S5 este plin de plastic, dar are acelaşi preţ de comercializare precum HTC One-ul din aluminiu.

HTC One M8 în varianta cu plastic va fi lansat luna viitoare şi cred că va avea mare succes dacă preţul va fi corect (în condiţiile în care caracteristicile hardware sunt identice cu cele prezente pe varianta din aluminiu).

Lansare-HTC-One-M8-4-630x420

Sursa: Amongtech.com
Categorii: HTC, Smartphone
Cuvinte cheie: HTC, HTC One M8
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Trump Mobile vinde americanilor o clonă de smartphone chinezesc prezentată ca fiind „proudly american”

În iunie 2025, Trump Organization anunţa lansarea oficială a operatorului telecom Trump Mobile (operator MVNO) şi tot atunci era lansat cu mare fast smartphone-ul Trump T1 Phone, prezentat ca fiind „conceput şi construit în SUA”.

Samsung Galaxy A27 este pregătit de lansare în Europa, însă preţul cu siguranţă va nemulţumi mulţi utilizatori

În martie 2025 era lansat oficial smartphone-ul Samsung Galaxy A26, un device accesibil, care s-a vândut destul de bine în Europa.

Digi Mobil îşi îmbogăţeşte oferta de smartphone-uri cu 2 noi modele (iunie 2026)

Digi Mobil, al treilea operator din România după numărul de clienţi pe telefonie mobilă, a actualizat oferta de telefoane inteligente, iar în iunie 2026 oferă spre achiziţie 2 noi modele.