Huawei P Smart la precomandă prin eMAG, rival direct al Samsung GALAXY A8 2018

/
/
1 feb. 18
/

Huawei P Smart este listat la precomandă de către cel mai mare magazin online din țara noastră. 

Huawei P Smart – 1299 lei la eMAG.

Huawei Mate 10 Lite concurează pe 6 inch cu Samsung GALAXY A8 2018 Plus (telefon ce nu va fi importat în țara noastră pe canal oficial), iar pe 5.6 inch le avem pe Huawei P Smart și Samsung GALAXY A8 2018-le ce ajunge și în magazinele online autohtone (5.65 inch la P Smart și 5.6 inch la A8 2018).

Specificații Huawei P Smart;

  • display IPS de 5.65 inch cu rezoluție 2160×1080 pixeli și aspect 18:9, 427 ppi, raport display / corp de 76.1%;
  • procesor Kirin 659 de tip octa-core cu 4 x ARM Cortex-A53 la 2.36 GHz și 4 x ARM Cortex-A53 la 1.7 GHz, Mali-T830 MP2, 3 GB memorie RAM și 32 GB spațiu de stocare, slot combo (dual-sim sau single sim + slot pentru cardurile microSD;
  • Android 8.0 Oreo cu EMUI 8.0;
  • 4G, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi direct, hotspot, bluetooth 4.2, NFC, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, GLONASS și BDS;
  • 13 + 2 Megapixeli, autofocus și LED flash, filmează la 1080p cu 30 fps și cameră frontală de 8 Megapixeli;
  • baterie de 3000 mAh, 165 gr. și dimensiuni de 150.1 x 72.1 x 7.5 mm grosime.

Puncte comune între Huawei P Smart și Samsung GALAXY A8 2018:

  • display-ul de 5.65 / 5.6 inch cu aspect 18:9;
  • baterie de 3000 mAh;

Puncte PRO pentru Huawei P Smart:

  • raport preț / specificații;
  • Android 8.0;

Puncte PRO pentru Samsung GALAXY A8 2018;

  • display Super AMOLED;
  • cameră principală cu f/1.7;
  • ansamblu hardware mai puternic;
  • certificare IP68 în ce privește rezistența la contactul cu apa și praful.

Mă rog, A8 2018 îi este superior lui P Smart, dar este aproape dublu ca preț. Din punctul ăsta de vedere aș avea curaj să spun că P Smart va avea priză mai mare la publicul autohton și s-ar putea dovedi un adevărat killer de Samsung GALAXY J7 2017.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Huawei vrea să îşi construiască propria fabrică de memorii DRAM

Într-un articol scris recent de colegul meu Emil, aţi putut afla că printr-o conjunctură extrem de favorabilă, CXMT a ajuns cea mai valoroasă companie din China.

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.