iPhone 9, Xs şi Xs Max – preţurile din Europa şi România

/
/
6 sept. 18
/

Mai avem câteva zile până când Apple îşi va prezenta noua serie de iPhone-uri, însă acest lucru nu ne împiedică să prezentăm ultimele veşti despre cele trei modele.

Conform unor surse din Germania noile device-uri se vor numi iPhone 9, Xs şi Xs Max şi vor avea preţuri de plecare destul de similare cu cele practicate anul trecut:

  • iPhone 9 – preţ de plecare de 799 euro;
  • iPhone Xs – preţ de plecare de 909 euro;
  • iPhone Xs Max – preţ de plecare de 1149 euro.

Cel mai ieftin va fi iPhone 9 în versiunea de bază cu o capacitate de stocare de 64 GB şi preţ de 799 euro, în timp ce modelul cel mai scump va fi iPhone Xs Max cu 512 GB spaţiu de stocare şi preţ ce se va situa în jurul valorii de 1500 euro.

În România retailerul QuickMobile a listat deja cu status de precomandă toate modelele, însă acestea nu sunt preţurile oficiale, deci sunt o idee mai ridicate:

  • iPhone 9 de 64 GB – 3799 lei;
  • iPhone 9 de 256 GB – 4599 lei;
  • iPhone Xs de 64 GB – 4849 lei;
  • iPhone Xs de 256 GB – 5649 lei;
  • iPhone Xs de 512 GB – 6499 lei;
  • iPhone Xs Max de 64 GB – 5399 lei;
  • iPhone Xs Max de 256 GB – 6199 lei;
  • iPhone Xs Max de 512 GB – 6999 lei.

Că e mult, că e puţin, vă las pe voi să decideţi. Personal aştept lansarea oficială pentru a vedea noutăţile aduse de „mărul muşcat”.

Sursa: gsmarena.com
Categorii: Apple
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Piața de smartphone-uri în Q2 2026 – scădere 📉 de 4% față de 2025, Apple în siajul Samsung ce ocupă locul 1 în ce privește livrările

Perioada de timp desfășurată între 1 aprilie 2026 și 30 iunie 2026 a adus o scădere abruptă față de aceeași perioadă din 2025. De vină sunt indicate creșterile de costuri generate de memorii și spațiile de stocare ce a pus mare presiune pe liniile de aprovizionare etc.

Deşi nu a primit încă acceptul guvernului american, Apple testează deja cipuri de memorie fabricate în China

Într-un articol de luna trecută vă spuneam că Apple poartă negocieri cu guvernul american pentru a i se permite utilizarea cipurilor de memorie fabricate în China de compania CXMT, una aflată pe lista neagră a autorităţilor.

Bursa zvonurilor: Capacitatea bateriilor pentru iPhone 18 Pro Max și iPhone 18 Pro (Max-ul ar avea baterie cu 10% mai mare) – evoluția din ultimii an și comparație cu OnePlus, Samsung și Xiaomi

Seria 18 Pro diferă în general prin dimensiunea ecranului și a bateriilor, restul de specificații sunt în general identice. Apple pregătește o noutate în ce privește capacitatea acumulatorilor, iar mai multe detalii aveți în rândurile următoare.