Lenovo Legion Y90 – specificaţii hardware complete înainte de lansarea oficială

/
/
9 feb. 22
/

Lenovo a început sesiunea de teasing pentru smartphone-ul de gaming Lenovo Legion Y90, semn că lansarea oficială va avea loc peste doar câteva zile.

Telefonul se anunţă o bestie în ale jocurilor, specificaţiile hardware vehiculate până în prezent fiind cu adevărat impresionante:

  • ecran Samsung AMOLED E4 de 6.92 inci cu rezoluţie FullHD+ (2460 x 1080 pixeli), rată de refresh de 144Hz şi touch sampling rate de 720Hz;
  • procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 pe 4nm, Adreno next-gen GPU;
  • 12 / 16 /  18 GB RAM LPDDR5 şi 128 / 256 / 512 GB spaţiu de stocare UFS 3.1 + suport pentru card microSD de până la 128 GB;
  • Android 12 cu interfaţa ZUI 13;
  • cameră foto dublă cu senzor wide OmniVision OV64A de 64 Megapixeli + senzor ultra-wide de 16 Megapixeli;
  • cameră frontală de 44 Megapixeli cu senzor Samsung GH1;
  • scanner de amprente integrat în display, difuzoare stereo;
  • baterie de 5600 mAh cu încărcare rapidă la 68W, 268 gr. greutate şi dimensiuni: 176 x 78.8 x 10.5 mm.

Lenovo Legion Y90 va dispune de un sistem de răcire nou denumit comercial Double Engine Air Cooling, unul ce va putea ţine temperatura constantă la 25 de grade Celsius chiar şi în cele mai grele condiţii. Smartphone-ul va beneficia de tehnologia RAM virtual, astfel că varianta de top va ajunge până la un maxim de 22 GB RAM (18 +4) şi până la 640 GB spaţiu de stocare (512 + 128).

Telefoanele de gaming se anunţă foarte potente anul acesta, dacă acest Lenovo Legion Y90 se va evidenţia cu RAM-ul şi sistemul de răcire, un alt model prezentat într-un articol separat, Nubia Red Magic 7, se va evidenţia printr-o viteză nebună de încărcare a bateriei (de la 0 la 100% în doar 10 minute).

Sursa: fonearena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Grupul Lenovo a anunțat rezultatele financiare pentru T4 2025 și întregul an fiscal 2025/26 (Cel mai puternic an din istoria companiei)

Lenovo Group Limited (HKSE: 992) (ADR: LNVGY), împreună cu filialele sale („Grupul”), a anunțat rezultatele financiare pentru al patrulea trimestru și pentru întregul an fiscal 2025/26, marcând un T4 solid și cel mai puternic an din istoria companiei.

Lenovo și NVIDIA ne-au arătat cum ne schimbă AI-ul experiența pe laptop

Zilele trecute am participat la un eveniment în București unde cei de la Lenovo și NVIDIA ne-au arătat cum se vede viitorul tehnologiei portabile, mai precis cât ajută și cum schimbă experiența de utilizare tehnologiile gigantului american implementate pe laptopurile companiei chineze. Dacă ar fi să trag de la bun început o concluzie, aceasta ar…

Lenovo pregăteşte lansarea unui smartphone cu ecran de 7.5 inci

Luna trecută vă spuneam că cel puţin doi producători importanţi testează şi chiar pregătesc lansarea pe piaţă a unor smartphone-uri cu ecrane de cel puţin 7 inci.