Conform datelor aferente anului 2024, LG a livrat anul trecut 3.18 milioane de televizoare cu tehnologie OLED, producătorul sud-coreean având o cotă impresionantă de 52.4% din acest segment. Din păcate această categorie reprezintă doar 3% din totalul pieţei de televizoare la nivel mondial.
Cu toate acestea LG Display continuă să inoveze şi se pregăteşte de lansarea comercială a ceea ce vom cunoaşte drept Dream OLED. Compania a confirmat oficial că poate produce în masă panouri OLED cu fosforescenţă albastră.
LG Display poate fabrica acum aşa numitul „OLED de vis”, adică acel panou care poate genera lumină eficient pentru toate cele trei culori primare (roşu, verde şi albastru) folosind fosforescenţa. Până acum doar pe roşu şi verde se folosea fosforescenţa, pe albastru utilizându-se fluorescenţa (aceasta din urmă este mai puţin eficientă din punct de vedere energetic).
Deşi sună cam complicat (şi poate chiar aşa şi este), viitoarele Dream OLED-uri vor aduce mai multă luminozitate, vor fi mult mai eficiente ca şi consum de energie şi vor rezista mai mult în timp.
Primul astfel de ecran a fost prezentat în cadrul SID Display Week 2025, însă acesta a venit sub formă de prototip (îl puteţi vedea pe la minutul 1 şi 7 secunde în clipul de mai jos):
Primele device-uri ce vor utiliza display-uri Dream OLED vor fi de dimensiuni reduse (smartphone-uri, tablete, laptopuri), urmând ca ulterior, după maturizarea tehnologiei, să apară şi televizoare.
Surse: lgdisplay.com, flatpanelshd.com