Mitoo – un nou brand de smartphone-uri şi tablete în România

/
/
25 iun. 15
/

De curând un nou brand de smartphone-uri şi tablete şi-a făcut apariţia în ţara noastră. Acesta se numeşte Mitoo şi momentan este distribuit doar prin reţeaua de magazine Auchan. Am căutat câteva informaţii despre această companie, însă nu am reuşit decât să aflu că este un mic producător chinez fără prea mari aşteptări.

Am făcut o scurtă vizită la unul dintre magazinele Auchan şi am găsit un smartphone şi o tabletă sub acest brand ambele din segmentul ultra entry-level (dacă ma pot pronunţa astfel). Telefonul se numeşte Mitoo KP 401 sau KP 402 sau P4 (acelaşi telefon avea 3 denumiri diferite la stand), în timp ce tableta poartă denumirea de Mitoo KB 707 sau 712 sau i7 (aceeaşi situaţie).

Specificaţii hardware pentru Mitoo KP 401:

– display de 4 inci cu rezoluţie de 800 x 480 pixeli;

– procesor dual-core MediaTek MT6572 tactat la 1.2 GHz, 512 MB memorie RAM şi 4 GB memorie internă (oferă suport pentru card microSD de până la 32 GB);

– cameră foto de 2 megapixeli şi cameră frontală de 0.3 megapixeli;

– 3G, dual-sim, Wi-Fi, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm;

– baterie de 1400 mAh;

– Android 4.4.2 KitKat

Preţ: 199 lei.

Mitoo (6)

Specificaţii hardware pentru Mitoo KB 707:

– display de 7 inci cu rezoluţie de 800 x 480 pixeli;

– procesor quad-core tactat la 1.3 GHz, 512 MB memorie RAM şi 4 GB memorie internă (oferă suport pentru card microSD de până la 32 GB);

– cameră frontală de 0.3 megapixeli;

– Wi-Fi, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm;

– baterie de 2200 mAh;

– Android 4.4.2 KitKat

Preţ: 179 lei.

Mitoo (1)

Ce mă deranjează pe mine foarte mult este faptul că această reţea de magazine promovează în exces asemenea antichităţi. Şi mai rău este că românul cumpără. Păcat.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Motorola Signature Swarovski Edition – review (Cel mai bun Motorola la nivel de camere foto și competitor de seamă în segmentul cameraphone)

Motorola Signature nu mai reprezintă neapărat o noutate, dar ediția pe care o voi prezenta în continuare este cu siguranță nu doar foarte nouă, ci și specială. Pe site-ul oficial Motorola denumirea completă apare drept Motorola Signature Collections Crystals by Swarovski și presupune de fapt un pachet, în care, pe lângă smartphone-ul în ediție specială,…

RugOne Xever 8 este primul telefon inteligent din lume căruia îi poţi schimba bateria, dar el să rămână funcţional în tot acest timp

RugOne este un producător chinez mai puţin cunoscut (fostul UleFone), el fiind specializat în fabricarea de smartphone-uri foarte rezistente, aşa numitele modele rugged.

CEO-ul Nothing susţine că memoria RAM şi stocarea reprezintă acum mai bine de 50% din costul de producţie al unui smartphone

Nu mai este o surpriză pentru nimeni că inteligenţa artificială a acaparat mai toată producţia de semiconductori, iar producătorii de telefoane inteligente trec efectiv printr-un adevarat tsunami al preţurilor pentru diverse componente hardware.