MIUI 6 sau cum arată iPhone-ul cu Android la nivel de interfață grafică

/
/
17 aug. 14
/

Xiaomi a oferit mai multe detalii legate de MIUI 6, noul sistem de operare ce urmează a fi oferit către Xiaomi Mi-3 și Xiaomi Mi-4. Momentan se află în stadiu beta și pe viitor va sosi și către telefoane produse de către alte companii, nu doar pentru produsele made by Xiaomi.

MIUI 6 = interfață grafică ce combină elemente preluate de la iOS 7 + iOS 8. Din clip remarcați că este un UI colorat. În Asia se pune mare preț pe un astfel element distinctiv. Mă aștept să se miște impecabil, făr lag. Așa era și MIUI testat de mine pe Xiaomi Mi-3 cu procesor NVIDIA Tegra 4. Mă rog, presupun că știți. MIUI este o versiune customizată de Android cu o interfață grafică ce nu are celebrul meniu cu aplicații, iar widget-urile + aplicațiile sunt direct pe ecranul de start în stilul iOS.

MIUI-6-2

MIUI 6 merge pe filozofia: „Mai puțin înseamnă mai mult„. Asta-i o utopie. Ideea de ansamblu ar fi că au simplificat UI-ul, dar au adăugat mai multe funcții. Au renunțat la elementele ce atrăgeau atenția și declară că acum te obișnuiești mult mai rapid cu software-ul gândit de Xiaomi. Ecranul de notificări accesibil printr-un swipe de sus în jos a primit un upgrade important. Mai multe informații sunt afișate aici (mesaje, apeluri pierdute, notificări legate de aplicații etc).

MIUI-6-4

Mai multe detalii în link și în clipul video:

httpvh://youtu.be/He9YaWwUcPs

Update: Și acum înțelegeți de ce telefoanele Xiaomi nu vor sosi prea curând în SUA sau Uniunea Europeană pe canal oficial. Apple și-ar freca mâinile de bucurie. 

Sursa: MIUI.com
Categorii: Software
Cuvinte cheie: MIUI 6, Xiaomi
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Pentru prima dată în istorie, traficul online generat de oameni a fost depăşit de cel generat de boţi (mult mai repede decât au estimat unii specialişti)

Dezvoltarea inteligenţei artificiale se simte deja în traficul online, unul controlat până mai recent de utilizatorii umani. În ultimele 12 – 18 luni lucrurile s-au schimbat radical, iar activitatea boţilor a explodat efectiv.

Ce smartphone-uri şi tablete Xiaomi, Redmi şi POCO sunt eligibile pentru actualizarea la interfaţa HyperOS 4 bazată pe Android 17 (peste 60 de modele)?

Android 17 ar urma să fie lansat oficial în luna iunie, deci un viitor update stabil la HyperOS 4 are toate şansele să ajungă pe primele device-uri compatibile prin toamnă.

YouTube face un pas mare în faţă şi anunţă că va evidenţia clar clipurile video generate cu inteligenţa artificială

YouTube face un pas mare în faţă şi anunţă că de acum înainte vom fi informaţi când un clip video existent pe cea mai mare platformă de streaming video din lume este generat cu inteligenţa artificială.