Noile generații de procesoare pentru telefoane mobile și tablete de la CES 2013: Tegra 4, Exynos 5 Octa, NovaThor L8580 și Qualcomm 800 & 600

/
/
11 ian. 13
/

CES 2013 a reprezentat și scena pe care s-au prezentat cele mai noi CPU + GPU, cele pe care le vom regăsi în telefoanele de top din a doua partea a lui 2013.

Câteva detalii:

a. NovaThor L8580 quad-core de la ST-Ericsson

– 4x ARM Cortex-A9 cu frecvența de până la 2.5 GHz;

– PowerVR SGX544 pe post de accelerator grafic;

– rulează și la o tensiune de doar 0.6V;

– capabil să suporte rezoluții ale ecranului de până la 1920×1200 pixeli;

– știe să filmeze la 1080p, maxim 20 de Megapixeli pentru camera foto principală și 5 Megapixeli la cea secundară;

– suportă standardele LTE, HSPA+, TD-SCDMA, EDGE;

– gândit pentru telefoanele și tabletele middle-level, Sony a declarat că va miza la zona de top pe arhitectura quad-core cu ARM Cortex-A15.

b. Tegra 4 de la NVIDIA

– 4x ARM Cortex-A15 + al cincilea nucleu de procesare la o frecvență scăzută pentru a ajuta la o durată mai mare a bateriei;

– de 2.6 ori mai performat decâte Tegra 3, 72 de nuclee de procesare pentru acceleratorul grafic, de 6 ori peste Tegra 3;

– 4G / LTE sub formă opțională, se adaugă un modem NVIDIA Icera i500. Rezultă că NVIDIA a optat pentru o soluție distinctă față de concurență, apelează la un modem extern și nu la unul inclus în Tegra 4;

– Tegra 4 consumă cu 45% mai puțină energie decât Tegra 3, 14h de redare video.

c. Exynos 5 Octa de la Samsung

– 4x ARM Cortex-A15 + 4x ARM Cortex-A7;

– 70% reducere a consumului de energie față de Exynos 5 dual-core (regăsit în Samsung Nexus 10);

– de 2 ori mai performant decât Exynos 4 quad-core regăsit în Samsung Galaxy S III și Samsung Galaxy Note II;

– cele patru nuclee cu ARM Cortex-A7 intră în funcțiune la sarcinile ușoare.

d. Snapdragon 800 și 600 de la Qualcomm 

Snapdragon 800

– 4x ARM Cortex-A15 la 2.3 GHz;

– Adreno 330 GPU care se spune că ar fi cu 50% mai rapid decât Adreno 320 GPU;

– capabil să decodeze conținut 4K la 30 fps;

– LTE inclus, standardul 802.11ac acceptat pe partea de Wi-Fi;

– bazat pe tehnologia pe 28nm de la TSMC;

Snapdragon S600

– 4x Snapdragon S4 Pro la 1.9 GHz;

– Adreno 320 GPU care se spune că ar avea o viteză de funcționare crescută;

– tehnologie 28nm de la TSMC.

Surse: Anandtech.com, Qualcomm.com, TheVerge.com, NVIDIA.com, STEricsson
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.