Noua generaţie Škoda Superb cu motor 2.0 TDI a mers 2831 de kilometri fără să realimenteze (consum mediu de 2.6 litri / 100 kilometri cu foarte mici modificări faţă de versiunea de serie)

gAuto
/
/
24 oct. 25
/

Ştiu că motoarele diesel par a fi de domeniul trecutului, însă iată că răzleţ mai apar şi astfel de performanţe, unele pe cale de dispariţie pentru această categorie.

Miko Marczyk, campionul european de raliuri din 2025, a obţinut o performanţă remarcabilă cu o Škoda Superb cu motor 2.0 TDI din noua generaţie. Acesta a reuşit să parcurgă o distanţă de 2831 de kilometri fără să realimenteze, record pentru producătorul ceh de automobile.

Pentru a se obţine această performanţă, maşina a avut câteva mici modificări faţă de versiunea de serie:

  • anvelope cu rezistenţă redusă la rulare;
  • arcuri de suspensie preluate de la varianta Spotline;
  • garda la sol redusă cu 15 milimetri (pentru o aerodinamică mai bună).

Tot pentru îmbunătăţirea autonomiei s-au folosit roţi de 16 inci, s-a mers tot timpul pe modul Eco, maşina a fost goală, rezervorul de 66 de litri a fost umplut până la refuz, iar viteza medie a fost de 80 kilometri / oră. Consumul mediul total a fost de 2.6 litri / 100 de kilometri.

În plus, o altă maşină a mers în faţă pentru a ajuta la anticiparea traficului (astfel s-a frânat mai eficient şi s-a accelerat mult mai lin).

Ce să zic acum, articol excelent pentru nostalgicii de diesel 😁.

Sursa: automarket.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Hyundai a prezentat oficial primele imagini cu noua generaţie Hyundai Tucson (când ajunge în România?)

Hyundai Tucson este unul dintre cele mai apreciate SUV-uri din România, acesta fiind prezent mai tot timpul în topul vânzărilor din ţara noastră în segmentul său de piaţă.

Industria auto germană în cădere liberă, în doar 12 luni ieşind din sistem peste 42.300 de angajaţi

Industria auto germană trece printr-o criză aproape existenţială şi spun asta tocmai pentru că nu vorbim despre o simplă scădere a vânzărilor, ci despre o pierdere accentuată de competitivitate globală.

Un studiu suedez surprinde şi spune că degradarea bateriilor de pe maşinile electrice este mult mai lentă decât ne-am aştepta (extrem de puţine au atins degradare sub 80%)

Cei ce intenţionează să cumpere o maşină electrică se gândesc în primul şi în primul rând la bateria utilizată (tehnologie, autonomie, garanţie, viteza de degradare etc.). Acest lucru este cât se poate de normal în contextul în care bateria este cea mai importantă piesă din această nouă categorie de autovehicule.