Noutăți în oferta Orange: Nokia Lumia 530 și Samsung GALAXY S5 4G+

/
/
22 sept. 14
/

Orange și-a actualizat oferta de telefoane prin includerea a 2 telefoane mobile: Nokia Lumia 530 – cel mai ieftin smartphone cu Windows Phone 8.1 și Samsung GALAXY S5 4G+ pe care v-am spus că-l testez în ultima perioadă și găsiți câteva teste de benchmark într-un articol dedicat.

Care este diferența între Samsung GALAXY S5 și Samsung GALAXY S5 4G+?

Repet și acest aspect: Snapdragon 801 quad-core la 2.5 GHz pe Krait 400 vs Snapdragon 805 quad-core la 2.5 GHz pe Krait 450, Adreno 330 vs Adreno 420 și 4G cu viteze de până la 150 Mbps vs 4G cu viteze de până la 300 Mbps. În rest, datele hardware sunt identice în ce privește memoria RAM, display-ul, designul, camera foto și video, bateria etc.

Samsung GALAXY S5 4G+ costă 515 euro fără semnarea unui contract și 169 euro cu Pantera 41 / 41 euro pe lună, minute naționale nelimitate, 1000 de minute internaționale pe fix și mobil, SMS-uri naționale nelimitate, 4 GB spațiu de stocare, 1000 de MB în roaming, 25 GB spațiu de stocare în Orange Cloud etc.

Nokia Lumia 530 – 79 euro fără semnarea unui contract. Repet. 79 euro = 347 lei. Poate fi achiziționat la 0 euro cu Cangur 16 / 16 euro pe lună, minute nelimitate în rețea, 500 de minute naționale și internaționale, SMS-uri nelimitate în rețea, SMS-uri naționale nelimitate, 1 GB trafic de date inclus, 10 GB spațiu de stocare în Orange Cloud.

Date hardware pentru Nokia Lumia 530:

– display TN de 4 inch cu rezoluție 480×854 pixeli;

– procesor Qualcomm Snapdragon 200 quad-core la 1.2 GHz pe ARM Cortex-A7, Adreno 302 GPU, 512 MB RAM, 4 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB 128 GB;

– Windows Phone 8.1 cu Lumia Cyan;

– variante single sim și dual-sim, 3G, Wi-Fi b/g/n, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 5 Megapixeli fixed focus, filmează la 480p,

– baterie de 1430 mAh, 129 gr. și  11.7 mm grosime.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Nu mai ai internet în timpul apelului telefonic? Iată ce trebuie să faci simplu şi rapid

În mod surprinzător, oricât de banală ar părea această informaţie azi, vă spun că primesc foarte des această întrebare: De ce nu mai am internet în timpul apelului telefonic?

Nothing Phone (4a) – review (Nu-i Nimic grav aici…)

La începutul primăverii 2026 Nothing a lansat noua serie de smartphone-uri, cea de-a patra, din care fac parte deocamdată modelele (4a) și versiunea Pro, având același indicativ (4a). Noi vedem mai departe cum se prezintă Nothing Phone (4a), un smartphone care urmează liniile predecesorilor, adică pune accent pe un design aparte, cu acele luminițe (LED-uri)…

Românii au cumpărat în 2025 smartphone-uri noi în valoare de peste 1.3 miliarde de euro

România nu este o piaţă foarte mare pentru producătorii de telefoane inteligente, tocmai de aceea multe modele nu ajung pe canal oficial la noi (în ţara noastră vin în general device-urile cu acoperire standard globală).