Noutăți QNAP NAS – configurare prin HDMI și streaming prin Google Chromecast

/
/
3 feb. 15
/

Prin noul sistem de operare QTS 4.1.2, foarte multe modele de QNAP NAS suportă acum configurarea serverului prin HDMI. Această funcție este o noutate pe piața de Network Attached Storage (NAS) și permite instalarea unității fără o conexiune la rețea.

Pentru instalarea unui Turbo NAS se conectează la acesta o tastatură, un maus și un monitor cu port HDMI, după care tot procesul decurge cu ușurință.

QNAP NAS

În plus, actualizarea de firmware adaugă suportul VPN Server și VPN Client, backup-ul LUN, suportul pentru subtitrări (fișiere de tip *.srt) pentru Video Station și File Station, integrarea subtitrării în filmele transcodate, streaming prin Google Chromecast și multe altele.

De beneficiile aduse de noul sistem de operare vor avea parte foarte multe modele QNAP NAS din seria Turbo. Despre câteva astfel de unități v-am mai vorbit aici și aici.

Folosind Storage Manager, conținutul poate fi replicat în sistem LUN bazat pe fișiere sau bazat pe blocuri către diverse destinații de stocare. De asemenea, utilizatorii pot instala Qfile & Qvideo pe dispozitivele lor mobile pentru a urmări materialele multimedia stocate pe Turbo NAS prin Apple TV sau Chromecast.

Sunt peste 100 de modele QNAP NAS din gama Turbo ce vor beneficia de actualizarea de firmware către versiunea QTS 4.1.2. Toate detaliile despre noul update, precum și modelele ce vor avea parte de îmbunătățiri din partea lui, le puteți accesa aici.

Categorii: Anunturi, Retelistica
Cuvinte cheie: NAS, QNAP
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 7, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2, Canon EF-S 15-85 mm 1:3.5-5.6 IS USM și Canon EF 50mm 1:1.8 STM pentru fotografii și Sony ZV-E10 pentru video.

La jumătatea anului 2025, DIGI rămâne lider ca număr de abonaţi pe piaţa telecom, iar Orange îşi menţine prima poziţie la nivel de venituri

ANCOM a publicat în acest final de săptămână cele mai recente date referitoare la piaţa telecom din România, adică informaţiile valabile pentru 30 iunie 2025 (jumătatea anului).

Router wireless Cudy WR1500 – review (Acces la Wi-Fi 6 accesibil, fără minusuri majore)

Nu am mai testat de ceva vreme un router wireless, iar review-ul de astăzi marchează o premieră, fiind primul produs de la Cudy cu care iau contact. Recunosc că nu auzisem de această companie până acum, dar după ce am aruncat un ochi pe site-ul lor oficial am descoperit că au în ofertă foarte multe…

Vă pot dubla sau tripla preţurile abonamentelor operatorii telecom din România? Am analizat contractele Orange, Vodafone şi Digi Mobil şi iată ce am descoperit

Foarte mulţi dintre voi mi-aţi scris la articolul în care am prezentat cum am activat un nou abonament Orange, că există un risc ridicat ca până la finalizarea celor 24 de luni contractate, să plătesc dublu, poate chiar triplu.