OnePlus ar putea lansa trei smartphone-uri pe 14 mai: OnePlus 7, 7 Pro şi 7 Pro 5G

/
/
17 apr. 19
/

Se pare că 2019 va fi anul în care OnePlus va depăşi faza cu 1 smartphone / semestru şi va trece direct la un trio: OnePlus 7, 7 Pro şi 7 Pro 5G.

Informaţiile apărute în ultimele zi clarifică din ce în ce mai mult strategia OnePlus, iar aceasta este destul de simplă: OnePlus 7 va păstra mult din estetică actualului OnePlus 6T, însă va aduce un hardware actualizat, în timp ce OnePlus 7 Pro / 7 Pro 5G vor veni cu un design nou, caracteristici inovatoare şi preţ ceva mai ridicat.

OnePlus 7 ar urma să dispună de un ecran Super AMOLED de 6.4 inci cu rezoluţie FullHD+ şi breton tip picătură de apă, procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 855, 8 / 10 GB RAM,  128 / 256 GB spaţiu de stocare, o cameră foto duală cu un senzor principal de 48 Megapixeli şi Android 9.0 Pie.

OnePlus 7 Pro se va diferenţia destul de mult de modelul standard, iar printre caracteristicile implementate aş evidenţia ecranul de 90 Hz Super AMOLED de 6.64 inci cu rezoluţie QHD+, procesorul octa-core Qualcomm Snapdragon 855, 12 GB RAM, 256 GB spaţiu de stocare, camera foto triplă cu mecanism tip periscop, difuzoarele stereo duale, bateria de 4000 mAh cu încărcare rapidă la 30W şi Android 9.0 Pie.

OnePlus 7 Pro 5G va fi identic cu OnePlus 7 Pro, singurul element suplimentar fiind modemul Qualcomm Snapdragon X50 ce va permite utilizarea tehnologiei 5G.

Se vehiculează că preţul de plecare pentru cel mai ieftin OnePlus 7 va fi de 599 euro. Cele trei smartphone-uri ar urma să fie lansate pe 14 mai, astfel că OnePlus 6T mai poate fi comandat preţ de câteva zile pe site-ul oficial + voucher de 20 euro pentru accesorii.

Sursa: fonearena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Motorola Edge 70 Fusion – review (Încă o propunere solidă de la Motorola, însă poate nu cel mai corect poziționat în segmentul mid-range)

Așa cum am descoperit și anul trecut când l-am testat pe Motorola Edge 60 Fusion, acest model din gama Edge se dorește a fi cumva cel mai echilibrat. Așezat undeva la baza segmentului mid-range, la fel ca predecesorii, Motorola Edge 70 Fusion vine anul acesta să continue tradiția și se prezintă cu un design tipic…