Orange San Diego – telefon Android cu procesor Intel și debutează în Europa din 6 iunie [video]

/
/
31 mai 12
/

A fost anunțat oficial Orange San Diego. Până de curând era denumit Orange Santa Clara. Integrează un procesor Intel single core la 1.6 GHz și rulează Android 2.3 Gingerbread. S-a promis și upgrade la Android 4.0 Ice Cream Sandwich. 

Are un display de 4 inch cu rezoluție 1024×600 pixeli – un pic atipică față de alte telefoane Android cu display de această dimensiune. Memoria internă se ridică la 16 GB. Camera foto este de 8 Megapixeli și poate înregistra video la 1080p / full HD. Pe partea de conectivitate se încadrează în rândul smartphone-urilor moderne: 3G, Wi-Fi, microUSB, jack de 3,5 mm, bluetooth, GPS.

Va debuta în Marea Britanie din 6 iunie și ar trebui să vină și în restul Europei cât mai repede. Contează mult prețul la care va fi vândut atât la liber cât și cu abonament.

httpvh://youtu.be/0Gs6K_PCY_w

Sursa: PhoneArena.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

RugOne Xever 8 este primul telefon inteligent din lume căruia îi poţi schimba bateria, dar el să rămână funcţional în tot acest timp

RugOne este un producător chinez mai puţin cunoscut (fostul UleFone), el fiind specializat în fabricarea de smartphone-uri foarte rezistente, aşa numitele modele rugged.

CEO-ul Nothing susţine că memoria RAM şi stocarea reprezintă acum mai bine de 50% din costul de producţie al unui smartphone

Nu mai este o surpriză pentru nimeni că inteligenţa artificială a acaparat mai toată producţia de semiconductori, iar producătorii de telefoane inteligente trec efectiv printr-un adevarat tsunami al preţurilor pentru diverse componente hardware.

Trump Mobile vinde americanilor o clonă de smartphone chinezesc prezentată ca fiind „proudly american”

În iunie 2025, Trump Organization anunţa lansarea oficială a operatorului telecom Trump Mobile (operator MVNO) şi tot atunci era lansat cu mare fast smartphone-ul Trump T1 Phone, prezentat ca fiind „conceput şi construit în SUA”.