Orange şi Telekom se aliază şi încheie un parteneriat strategic

/
/
22 dec. 15
/

Orange şi Telekom sunt doi dintre cei mai mari jucători din piaţa locală de comunicaţii, însă ambii aveau un călcâi al lui Ahile ce nu le permitea oferirea de servicii complete. Orange nu dispune de o infrastructură completă pentru reţeaua fixă, în timp ce Telekom are o acoperire 4G mai mult decât mediocră.

Conform zf.ro, Orange şi Telekom au semnat un acord privind cele două servicii: Orange va plăti aproximativ  5 euro / lună către Telekom pentru fiecare client ce va utiliza un serviciu prin infrastructura fixă (plus o taxă de instalare), în timp ce Telekom va plăti către Orange în funcţie de cât trafic utilizează clienţii săi în reţeaua 4G a operatorului portocaliu.

Negocierile pentru acest parteneriat durează de aproximativ 2 ani, iar versiunea finala a înţelegerii a fost semnată la începutul acestei luni. În urma acordului, Telekom va putea oferi clienţilor săi conectivitate 4G la înalte standarde de acoperire şi calitate, în timp ce Orange va dispune de pachete complete fix-mobil.

Acest parteneriat pare a fi unul excelent atât din punct de vedere al serviciilor, cât şi al costurilor. Rămâne de văzut când va fi implementată înţelegerea şi cum vor arăta noile abonamente ale celor doi operatori.

Update: Pe aceeași temă – Efectele parteneriatului dintre Orange și Telekom

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange România a publicat rezultatele financiare după primele şase luni din 2026

Orange România a publicat rezultatele financiare după prima jumătate a anului, iar la prima vedere putem observa un accent pus pe investiţii şi pe dezvoltare şi mai puţin pe performanţe financiare.

Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra și Z Flip 8 în oferta Orange – plata în rate pe factură și beneficiile pregătite în precomandă

Orange a listat cele mai noi smartphone-uri pliabile de la Samsung, iar în rândurile următoare descoperiți și cât costă în etapa de precomandă, ce beneficii sunt oferite etc.

Orange România a primit o amendă de 100.000 de euro pentru o breşă de securitate pe parte de GDPR

Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP), această instituţie cu pagină web din anii 2000, a comunicat oficial amendarea Orange România pentru o breşă de securitate pe parte de GDPR.