Orange va introduce din luna mai o taxă de 0.595 euro TVA inclus pentru cei care vor facturile tipărite pe hârtie

/
/
24 apr. 21
/

Orange România a început încă de anul trecut un proces de reducere a consumului de hârtie, iar facturile tipărite nu fac excepţie de la regulă. În vara lui 2020 operatorul telecom informa clienţii că nu vor mai primi facturile tipărite pe hârtie atât timp cât în contul de abonat există o adresă de mail asociată.

Există în continuare un număr important de clienţi ce nu au încă o adresă de mail, iar aceştia au început să primească din partea Orange o informare prin intermediul căreia le este adusă la cunoştinţă că din luna mai vor fi taxaţi cu 0.595 euro TVA inclus pentru tipărirea facturii.

“Începând cu luna viitoare, pentru factura pe hârtie se va percepe o taxă de tipărire în valoare de 0.595 euro TVA inclus. Te rugăm să citeşti secţiunea Informaţii modificări contractuale.” – se arată în mesajul transmis clienţilor.

Pe o parte înţeleg logica celor de la Orange, cea de reducere a consumului inutil de hârtie, însă cel mai probabil cei care nu au adrese de mail sunt pensionarii, cei care nu ştiu să folosească un astfel de mijloc de comunicare. Este cumva injust să îi taxezi cu aproape 3 lei / lună doar pentru că aceştia nu ştiu să folosească tehnologia.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

La pachetul Orange Premiere (internet fix + televiziune), operatorul portocaliu oferă gratuit routerul Giga Box Wi-Fi 7 (iată ce ştim despre acesta)

V-am spus recent că Orange şi-a actualizat pachetele de internet fix şi televiziune (Orange Extra, Supreme şi Premiere), iar printre noutăţile regăsite, am descoperit că la pachetul Orange Premiere se oferă gratuit routerul Giga Box Wi-Fi 7.

Orange lansează portarea directă din aplicaţie, cu activare instantanee, o premieră în România pentru un operator telecom

Procesul de portare s-a simplificat foarte mult în ultima perioadă, însă Orange trece la următorul nivel şi anunţă portarea directă din aplicaţie, cu activare instantanee.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.