Oukitel U7 Plus – primele detalii

/
/
19 iul. 16
/

Oukitel a trimis detalii legate de un nou smartphone din portofoliul său. Este vorba de Oukitel U7 Plus, versiune îmbunătățită a lui Oukitel U7 Pro

Păstrează designul de iPhone 6 Plus, dar primește cititor de amprentă sub camera principală – senzor capabil să recunoască la 360 de grade (nu prea-mi dau seama cum adică la 360 de grade, dar ce mai contează – smartphone ieftin cu display de 5.5 inch, iar cititorul de amprentă îl consider un beneficiu suplimentar).

Primele specificații pentru Oukitel U7 Plus:

  • display IPS de 5.5 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli;
  • procesor MediaTek MT6737 de tip quad-core la 1.3 GHz, 2 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și slot pentru cardurile microSD de până la 32 GB;
  • dual-sim, 4G, Wi-Fi b/g/n, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, cititor de amprentă.

Ulefone Oukitel U7 Pro avea un procesor MediaTek 6580, 1 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare, conectivitate 3G. Nu s-a specificat nimic, dar ar fi de bun augur să facă un upgrade și pentru baterie – de la 2500 mAh spre 3000 mAh.

Mai multe detalii urmează a fi furnizate la sfârșitul lui iulie, momentul în care pornesc și precomenzile prin magazinele online chinezești. Oukitel spune că noul U7 Plus urmează a avea un preț atractiv.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Producătorii de telefoane inteligente au redus dramatic ritmul de lansare a modelelor noi (în S1 din 2026 avem cu 35% mai puţine noutăţi decât în S1 din 2024)

Nu este un secret pentru nimeni că producătorii de telefoane inteligente au rărit numărul lansărilor, acest lucru se vede cu ochiul liber şi în România (oferta de modele noi este din ce în ce mai limitată).

Elanul brandurilor secundare a apus (după realme şi OnePlus, un alt mare nume ar putea ieşi în curând de pe piaţa de smartphone-uri)

În urmă cu ceva ani, cei mai mari producători chinezi de smartphone-uri s-au luat unul după altul şi au lansat branduri secundare, unele care de obicei veneau cu un raport calitate-preţ de tipul best buy (Oppo cu realme sau chiar OnePlus, Xiaomi cu Poco sau Redmi, Vivo cu iQOO şi tot aşa).

Când se lansează seria Google Pixel 11 și ce știm până acum la nivel de specificații și preț

Inițial se credea că seria Pixel 11 de la Google va fi lansată pe 11 august, dar înțeleg că invitația trimisă anunță un eveniment pe data de 12 august 2026.