Pe fondul mai multor crize, Apple a fost nevoită să închidă pentru câteva zile liniile de producţie ale noilor iPhone-uri

/
/
9 dec. 21
/

Apple a făcut eforturi uriaşe în ultimele săptămâni pentru a nu afecta producţia noilor iPhone-uri, inclusiv prin reducerea producţiei pentru noile iPad-uri şi a unor modele iPhone mai vechi.

Din păcate în jurul lanţului de producţie se întâmplă mai multe evenimente tip criză, unele care au obligat mărul muşcat să închidă pentru câteva zile liniile de producţie ale seriei iPhone 13. Acest lucru nu s-a întâmplat niciodată în ultimii 10 ani, de obicei în această perioadă Apple creştea producţia, echipele lucrând 24 de ore din 24 în câte trei ture. Anul acesta în schimb angajaţii au primit zile libere.

De ce s-a ajuns aici ?

În acest moment Apple nu are suficiente componente pentru a menţine un flux continuu de producţie, iar cauzele sunt multiple:

  • criza globală de semiconductori;
  • criza energetică din China;
  • lockdown-urile din Malaezia şi Vietnam (furnizori importanţi de componente).

Până acum Apple a confirmat că a pierdut aproximativ 6 miliarde de dolari din cauza problemelor de producţia, iar această cifră ar putea creşte dacă nu se schimbă nimic în lanţul de aprovizionare.

Sursa: engadget.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Apple se gândeşte să modifice calendarul lansărilor, astfel că anul acesta s-ar putea să NU avem un iPhone 18

Una dintre cele mai intrigante informaţii ale începutului de an este cea legată de Apple şi de posibilitatea ca mărul muşcat să schimbe calendarul lansărilor.

Iată care sunt cele 25 de produse Apple ce au fost scoase definitiv din producţie în 2025

Apple are o strategie clară în privinţa produselor sale, astfel că anual sunt scoase anumite modele din producţie, chiar dacă de multe ori acestea nu sunt din cele mai vechi (spre exemplu, după fiecare lansare de iPhone din toamnă, mărul muşcat renunţă la versiunile Pro lansate anul anterior pentru a face loc noutăţilor).

Cum ar putea arăta iPhone Fold, primul pliabil din istoria mărului muşcat

Este aproape sigur că Apple va lansa în 2026 primul pliabil din istoria sa, mai toate sursele din industrie indicând acest lucru. Se pare că tehnologia a ajuns la acel nivel de maturitate de care mărul muşcat are nevoie pentru a oferi utilizatorilor săi calitatea premium cu care i-a obişnuit.