Piaţa europeană de smartphone-uri a fost o ciudăţenie în primul trimestru din 2024, Motorola şi Xiaomi vânzând împreună mai multe smartphone-uri decât Apple

/
/
7 iun. 24
/

Apple se pare că are probleme nu doar în China, ci şi în Europa. Conform celui mai recent raport Canalys, vânzările de smartphone-uri în Europa (fără Rusia) au fost în primele trei luni ale anului de 33.1 milioane unităţi, în creştere cu 2% vs aceeaşi perioadă din 2023.

În contextul în care mai toată piaţa a crescut, chiar dacă în unele cazuri cu foarte puţin, mărul muşcat este singurul pe minus. Dacă în primul trimestru din 2023 Apple vindea 8.8 milioane de iPhone-uri şi avea o cotă de piaţă de 27%, în aceeaşi perioadă din 2024 Apple a vândut doar 7.3 milioane de iPhone-uri şi a scăzut la o cotă de piaţă de 22%.

Situaţia este destul de îngrijorătoare dacă ne gândim că Motorola şi Xiaomi luate împreuna au vândut mai mult decât Apple (7.5 milioane unităţi vs 7.3 milioane unităţi). În trecut aceste calcule păreau o utopie.

Iată cum arată situaţia la nivelul primului trimestru din 2024:

  • Samsung – 12.1 milioane unităţi vândute (+2% YoY⚠️);
  • Apple – 7.3 milioane unităţi vândute (-17% YoY♨️);
  • Xiaomi – 5.4 milioane unităţi vândute (+2% YoY⚠️);
  • Motorola – 2.1 milioane unităţi vândute (+73% YoY);
  • Honor – 1 milion unităţi vândute (+103% YoY);
  • Restul – 5.3 milioane unităti vândute (+11% YoY).

Luate individual, Apple a excelat la vânzări cu iPhone 15 Pro Max, 15 Pro şi 15, Samsung a excelat cu Samsung Galaxy S24 Ultra, Galaxy A15, Galaxy A15 5G, Galaxy S24 şi Galaxy A25 5G, iar Xiaomi a excelat cu Xiaomi Redmi 13C şi Redmi Note 13 4G.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Camera gimbal de pe HONOR Robot Phone costă cât o treime din preţul de vânzare a smartphone-ului

HONOR a lansat recent în China un smartphone vizionar, unul care a atras deja atenţia utilizatorilor la nivel global. Acesta se numeşte HONOR Robot Phone, iar colegul meu Emil a fost până în China pentru a-l vedea la lucru şi a realiza un material cuprinzător pentru comunitatea gadget.ro.

Vânzările de smartphone-uri în Europa sunt în cădere liberă, iar europenii par a-şi reduce încrederea în producătorii chinezi (Apple şi Samsung au crescut considerabil)

Piaţa de smartphone-uri din Europa trece printr-o mică corecţie, vânzările din ultimele lunii fiind într-o cădere vizibilă. Preţurile din ce în ce mai mari, cât şi contextul macroeconomic dificil, par a spune europenilor că schimbarea telefonului din dotare nu mai este o prioritate şi decizia mai poate aştepta.

Primele detalii pentru HUAWEI Pura X View sau cum arată un smartphone cu display lat și nepliabil… (aspect 16:9.5)

A apărut cumva din neant un format nou de smartphone-uri - ecrane late și nepliabile, să zic așa. Și bineînțeles că HUAWEI este prima companie ce anunță un astfel de produs.