Poziția eMAG față de amenda ANPC

/
/
15 nov. 21
/

Uite că în cele din urmă a fost amendat și eMAG. Deja începuse „ scenarita” bazată pe faptul că eMAG nu primise amendă ANPC de Black Friday, iar alte shop-uri au fost sancționate.

eMAG a primit o amendă de 50.000 de lei.

Am scris despre inițiativa ANPC pe aici, aici și aici.

Am și primit poziția eMAG pe această temă, nu este un mesaj foarte lung și l-am preluat cu copy / paste.

Aspectele sesizate de ANPC privind afișarea perioadei campaniei au fost rezolvate prompt, iar clienții nu au fost afectați. Am pus la dispoziția autorităților în mod transparent informațiile necesare privind organizarea campaniilor promoționale la eMAG. 

De asemenea, ANPC a verificat zeci de prețuri din cadrul campaniei Black Friday dar și din alte promoții și nu a constatat nicio abatere privind aplicarea reducerii conform legii, la cel mai mic preț din ultimele 30 de zile. 

În plus, ca o dovadă suplimentară de transparență, am construit un ghid de marcaje și caracteristici ale produselor, care este public și poate fi accesat de oricine pe pagina noastră de informații, sau printr-o simplă căutare pe eMAG: https://www.emag.ro/info/ghid-de-marcaje-produse-si-preturi 

Considerăm că eforturile autorităților de a susține transparența informațiilor sunt în interesul clienților și au rolul de a crește încrederea acestora în comercianți. ”

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Samsung a confirmat evenimentul Unpacked din 22 iulie – ce știm despre Galaxy Z Fold8, Z Fold8 Ultra și Z Flip8

Am primit confirmarea oficială legată de evenimentul Unpacked din 22 iulie, data la care vor fi prezentate oficial Z Fold8, Z Fold8 Ultra și Z Flip8 - cel puțin conform zvonurilor de până acum.

Iulian Stanciu vinde participația din grupul eMAG – valoarea estimată a tranzacției și cum s-a descurcat cel mai mare magazin online românesc în anul fiscal 2025 – 2026

Cred că este cumva vestea anului pe piața electro-it locală. Iulian Stanciu își vinde participația de 11.77% din Dante International către Prosus.

Roborock a încheiat 2025 ca lider pe piața roboților de curățenie inteligenți

Conform datelelor IDC pe anul 2025, piața roboților de curățenie inteligenți este în creștere per ansamblu, iar competiția este tot mai intensă. Diferențierea se pare că se mută treptat de la hardware la capabilități AI și la modul în care roboții pot gestiona scenarii complexe din locuință. Roborock își consolidează poziția în această direcție, atât…