Prețurile din Europa pentru Realme 7 și Realme 7 Pro

/
/
7 oct. 20
/

Realme 7 și Realme 7 Pro sunt două smartphone-uri pe care brandul de sub umbrele OPPO își dorește să le promoveze intens pe bătrânul continent.

Prețurile din Europa:

Realme 7 cu 4 GB RAM și 64 GB stocare – 179 euro;

Realme 7 cu 6 GB RAM și 64 GB stocare – 199 euro;

Realme 7 cu 8 GB RAM și 128 GB stocare – 249 euro;

Realme 7 Pro cu 8 GB RAM și 128 GB stocare – 299 euro.

Realme este disponibil pe Amazon, dar și pe website-ul companiei. Realme 7 Pro urmează să debuteze din 21 octombrie.

Interesant este că oferă o garanție de 3 ani și 2 luni în care telefonul poate fi restituit dacă este considerat a fi neconform de către utilizator.

Realme 7 folosește un panel IPS de 6.5 inch cu rezoluție FHD+, protejat cu Corning Gorilla Glass 3, procesor MediaTek Helio G95 pe 12nm, cameră cu 48 Megapixeli + 8 Megapixeli de tip ultrawide + 2 Megapixeli de tip macro + 2 Megapixeli pentru adâncimea de câmp. Bateria este de 5000 mAh cu încărcare la 30W (de la 0 – 50% în 26 minute).

Realme 7 Pro încorporează un display Super AMOLED de 6.4 inch cu rezoluție FHD+, procesor Qualcomm Snapdragon 720G pe 8nm, cameră frontală de 32 Megapixeli, baterie de 4500 mAh cu încărcare la 65W (de la 0 – 50% în 12 minute, de la 0 – 100% în 34 minute).

Sursa: Gizmochina.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Piața de smartphone-uri în T2 2026 – livrările cu 4% mai mici față de 2025 📉 , Apple cu cel mai bun trimestru din istorie pe acest interval din an

Perioada de timp desfășurată între 1 aprilie 2026 și 30 iunie 2026 a adus o scădere abruptă față de aceeași perioadă din 2025. De vină sunt indicate creșterile de costuri generate de memorii și spațiile de stocare ce a pus mare presiune pe liniile de aprovizionare etc.

Producătorii de telefoane inteligente au redus dramatic ritmul de lansare a modelelor noi (în S1 din 2026 avem cu 35% mai puţine noutăţi decât în S1 din 2024)

Nu este un secret pentru nimeni că producătorii de telefoane inteligente au rărit numărul lansărilor, acest lucru se vede cu ochiul liber şi în România (oferta de modele noi este din ce în ce mai limitată).

Elanul brandurilor secundare a apus (după realme şi OnePlus, un alt mare nume ar putea ieşi în curând de pe piaţa de smartphone-uri)

În urmă cu ceva ani, cei mai mari producători chinezi de smartphone-uri s-au luat unul după altul şi au lansat branduri secundare, unele care de obicei veneau cu un raport calitate-preţ de tipul best buy (Oppo cu realme sau chiar OnePlus, Xiaomi cu Poco sau Redmi, Vivo cu iQOO şi tot aşa).