Primele randări cu joystick-ul Google ce va fi anunţat pe 19 martie

/
/
13 mart. 19
/

În perioada 18 – 23 martie are loc la San Francisco conferinţa de gaming Game Developers Conference (GDC 2019). Pe 19 martie Google a pregătit o lansare mai deosebită în cadrul acestui eveniment, însă încă nu ştim dacă vorbim de o consolă în toată regula sau doar de un serviciu de gaming.

Oricare ar fi varianta aleasă de Google, este clar că produsul de gaming respectiv are în dotare şi un joystick dedicat. Acesta a fost brevetat deja în Statele Unite ale Americii şi vine cu un sistem de notificare inedit pentru momentele când apar jocuri noi, invitaţii noi sau schimbări de clasament.

Joystick-ul are un format apropiat cu cel existent pe consola Xbox şi este format din două thumbstick-uri, 4 butoane de acţiune, D Pad, butoane shoulder şi un buton special pentru Google Asistant.

Mai multe detalii despre acest joystick şi despre produsul de gaming pe care îl va deservi vom afla peste câteva zile.

Sursa: pocket-lint.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Abonamentul YouTube Premium Lite devine mai interesant în România (ce funcţii noi sunt oferite la acelaşi preţ de 17 lei / lună?)

În toamna anului trecut se lansa oficial şi în România abonamentul YouTube Premium Lite. La acel moment aflam că abonamentul costă 17 lei / lună, sumă pentru care primeam mai puţine reclame şi cam atât.

Google Gemini îţi permite acum să creezi piese muzicale scurte (iată cum poţi face şi tu o melodie în câţiva paşi simpli, totul gratuit)

Inteligenţa artificială devine din ce în ce mai bună, astfel că periodic apar funcţii noi, unele utile în business, altele în entertainment.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.