Record negativ la CFR Călători – un tren Regio a parcurs o distanţă de 80 de kilometri în peste 12 ore

Diverse
/
/
7 sept. 25
/

În Japonia vorbim despre o cultură a punctualităţii la trenuri, iar acolo întârzierile sunt tratate la modul cel mai serios. Pentru întârzieri de peste 1 minut, compania emite aproape de fiecare dată o scuză oficială către pasageri, iar pentru întârzieri de peste 5 minute, pasagerii pot cere o adeverinţă cu care se pot justifica la muncă (un fel de dovadă că nu au întârziat din vina lor).

În România vorbim tot despre o cultură, însă de data aceasta ne referim la una a întârzierilor. CFR Călători încearcă zi de zi să stabilească noi recorduri, iar săptămâna aceasta chiar au reuşit.

Vineri, 5 septembrie 2025, a fost stabilit un nou record negativ – un tren Regio a parcurs o distanţă de 80 de kilometri în 12 ore şi 17 minute.

Conform celor de la clubferoviar.ro, un tren Regio compus din 3 vagoane, a plecat dimineaţă cu 38 de minute întârziere faţă de ora stabilită. La prima staţie însă, primele probleme la unul dintre vagoane, astfel că s-au mai acumulat încă 34 de minute de întârziere. În următorii kilometri s-au mai strâns încă 5 minute întârziere din cauza restricţiilor de viteză, iar ceva mai târziu, între două staţii, trenul a staţionat încă 273 de minute (fără explicaţii oficiale).

După această pauză generoasă, trenul s-a urnit din loc, doar că într-o altă staţie, au revenit problemele la vagonul buclucaş. După alte 55 de minute trenul s-a pus în mişcare încă 3 kilometri, doar că din nou probleme la acelaşi vagon. După alte 55 de minute (ironic, nu?), trenul a plecat iar spre destinaţia finală. Pe drum însă s-au mai strâns alte 78 de minute de întârziere cu justificarea „alte cauze din trafic”.

Din păcate povestea continuă. Pentru că acelaşi vagon s-a defectat încă o dată, reprezentanţii CFR Călători au decis să îl elimine din garnitură, operaţiune care s-a făcut în alte 94 de minute. Trenul s-a pus iar în mişcare şi a ajuns într-un final la destinaţie, nu înainte de a mai pune o întârziere de 11 minute din cauza restricţiilor de viteză.

Aceasta a fost povestea trenului Regio 2703, cel care trebuia să parcurgă distanţa de 80 de kilometri dintre Petroşani şi Simeria în puţin peste 3 ore. El a reuşit să facă acest lucru în 12 ore şi 17 minute, adică a avut o viteză medie efectivă de 6.5 kilometri / oră.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Care credeţi că sunt şansele ca într-un orizont de 5 – 10 ani să se producă maşini Geely la uzina Dacia de la Mioveni?

Uzina Dacia de la Mioveni a fost cândva perla coroanei pentru grupul Renault, însă în ultima perioadă costurile de producţie au crescut simţitor, iar politica românească se află într-o etapă extrem de imprevizibilă, una ce nu permite francezilor implementarea unei strategii concrete pe un orizont de câţiva ani.

Cum se prezintă clasamentul operatorilor telecom din România la jumătatea anului 2026 după numărul de clienţi?

Piaţa telecom din România trece printr-o oarece aşezare în prezent, deoarece începând cu 1 iulie 2026 am rămas cu doar trei operatori (după cum probabil ştiţi deja, 30 iunie 2026 a fost ultima zi de prezenţă oficială Telekom în ţara noastră).

TOP 10: Gadgets de care ai nevoie la început de an școlar / universitar

Vara este cu siguranță anotimpul favorit al tuturor elevilor și studenților întrucât este… vacanță. Însă cum toate au un sfârșit, apropierea toamnei înseamnă că trebuie să începi deja pregătirile pentru un nou an școlar, respectiv universitar, după caz. Campaniile promoționale de tipul „Back To School” sunt deja active sau urmează a fi lansate în scurt…