Rezultatele financiare ale Vodafone în anul financiar 2014 – 2015

/
/
19 mai 15
/

Anul fiscal al Vodafone se desfășoară între 1 aprilie 2014 – 31 martie 2015. Avem câteva date pe le care le putem compara cu cele înregistrate de concurența directă

Date interesante preluate din comunicatul de presă al Vodafone:

– Nr. clienți – 8.651.985 vs 10.3 milioane la Orange vs 5.9 milioane la Telekom România Mobile Communications;

– Venituri  de 656.6 milioane euro cu ARPU / acronim de la Average Revenue Per User = 6 euro;

– 41.9% din clienții Vodafone au ales un abonament, iar restul utilizează cartele preplătite;

– consumul de date a crescut cu 75% față de perioada anterioară luată ca referință.

Rețeaua 4G a Vodafone cuprinde Bucureștiul + 41 orașe de tip reședință de județ + alte orașe importante din România. Scăderea tarifelor în roaming afectează profitul operatorilor de telefonie, dar nu trebuie să-și mai facă griji pentru viitor. Roaming-ul urmează a fi legiferat în continuare de către Uniunea Europeană, iar tarifele nu mai dispar cum se vehicula inițial, detalii într-un articol dedicat.

Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: vodafone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

De ce cred că în primăvara lui 2026, Digi Mobil are cea mai slabă ofertă la portare atunci când vorbim de un abonament cu resurse nelimitate în România

Digi Mobil este operatorul telecom care a schimbat piaţa din România şi cred că va trebui să îi mulţumim ani buni de acum înainte pentru preţurile pe care le plătim azi, unele dintre cele mai mici din Europa (dacă nu din lume).

Orange România integrează platforma de streaming Rakuten TV în serviciul Orange TV Go

Într-un articol anterior v-am prezentat noile abonamente Orange pe telefonie mobilă, cele ce fac parte din strategie comercială de primăvară a operatorului telecom.

Orange România actualizează întreg portofoliul de abonamente pe telefonie mobilă (la portare cel mai ieftin abonament cu internet nelimitat este doar 3 euro / lună)

Orange România a terminat de făcut curăţenia de primăvară pe telefonie mobilă şi a implementat noua strategie comercială, una care vine cu noi abonamente, noi preţuri şi noi resurse.