Samsung a lansat Galaxy S II WiMax

/
/
17 ian. 12
/

Samsung a lansat ieri în Japonia noul Galaxy S II WiMax. Acesta este deja disponibil la KDDI, un operator de telefonie mobilă din Japonia.

Are mici schimbări faţă de Galaxy S II clasic. Rulează Android 2.3 Gingerbread, prezintă un display SuperAMOLED HD de 4,7 inch cu o rezoluţie de 1280 x 720 pixeli, procesor dual-core de 1,4 GHz, memorie internă de 16 GB ce poate fi mărită cu un card microSD. De asemenea are şi două camere: una secundară de 2 megapixeli pentru apeluri video şi una principală de 8 megapixeli ce filmează în format HD. La capitolul conectivitate prezintă Bluetooth 3.0, Wi-Fi, ieşire microUSB etc. Conţine de asemenea GPS şi NFC (Near Field Communication).

Pare un terminal destul de interesant, dar mai bine aşteptăm Galaxy S III-ul, deoarece cred că va fi primul din ultima perioadă din seria Galaxy care chiar va avea o îmbunătăţire semnificativă.

Sursa: cellphones.net
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Care sunt noutățile pe partea de sunet de la Samsung în 2026 – sunet cinematografic pe noile soundbaruri și difuzoare Wi-Fi (Music Studio 5 și Music Studio 7)

Samsung a folosit CES 2026 spre a prezenta cele mai noi soluții pe partea de sunet și aici mă refer atât la soundbaruri, cât și la difuzoare audio Wi-Fi de generație nouă.

Deşi confirmat cu încărcare la 60W, Samsung Galaxy S26 Ultra pare a dezamăgi în testele de laborator (viteza de încărcare a bateriei nu este cu mult mai mare decât cea oferită de Samsung Galaxy S25 Ultra)

Samsung Galaxy S26 Ultra va sparge noi bariere şi va deveni primul smartphone din curtea producătorului sud-coreean cu încărcare la 60W. Deşi neoficială, informaţia este confirmată din multiple surse, ba chiar Samsung s-a grăbit şi a lansat deja încărcătorul compatibil.

ZTE nubia Air – review (Subțire atât în talie, cât și ca preț)

Apple și Samsung au mizat în 2025 pe segmentul smartphone-urilor foarte subțiri și destul de ușoare, dar au făcut asta strict pe zona premium, cu prețuri pe măsură. Succesul nici unuia dintre cele două modele nu a fost nici pe departe cel scontat, așa că informațiile care circulă acum sunt unele ce anunță renunțarea sau,…