Samsung, compania care practic a inventat nişa pliabilelor, pierde poziţia de lider şi scade puternic în cota de piaţă

/
/
30 mai 24
/

Samsung este practic compania care a inventat nişa smartphone-urilor pliabile şi compania care până nu demult avea undeva la 80% cotă de piaţă pe acest segment.

Lucrurile au mai evoluat, tehnologia a ajuns într-un punct în care a atras şi alţi producători şi iată că la nivelul primului trimestru din 2024 situaţia arată chiar alarmant pentru Samsung:

  • Huawei – cotă de piaţă globală de 35% (+257% vs 2023);
  • Samsung – cotă de piaţă globală de 23% (-42% vs 2023);
  • Honor – cotă de piaţă globală de 12% (+460% vs 2023);
  • Motorola – cotă de piaţă globală de 11% (+1473% vs 2023);
  • Restul – cotă de piaţă globală de 19% (+23% vs 2023).

Piaţa pliabilelor a avut o creştere de 49% YoY, deci putem observa că nu piaţa e problema, ci producătorul, Samsung. Compania sud-coreeană nu a venit cu nimic nou pe această nişă de 2-3 ani, iar preţurile au rămas tot timpul sus, astfel că utilizatorii s-au decis să schimbe ceva. Mulţi s-au mutat către produse mai accesibile, iar aici putem observa nebunia din dreptul Motorola (+1473%), companie care a dat lovitura cu modele precum Motorola Razr 40 Ultra sau Razr 40.

Tare a venit din urmă şi Huawei, însă aici povestea este oarecum diferită, deoarece creşterea aceasta uriaşă de 257% vine în special din China. Nici Honor nu stă rău, compania reuşind o performanţă absolut senzaţională cu Honor Magic V2 (acesta a adus o creştere de 12500% YoY în afară Chinei).

Dacă Samsung are atât de multe probleme într-o piaţă în care Apple încă nu există, oare ce se va întâmpla după ce mărul muşcat va lansa primul pliabil ?

Sursa: counterpointresearch.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Samsung a găsit în sfârşit calea spre „inimile” Qualcomm şi Apple, iar o tehnologie nouă integrată pe Exynos 2600 ar readuce gigantul sud-coreean în lupta cu TSMC

Când mă gândesc la TSMC, primul lucru care îmi vine este expresia „cel mai bun, dintre cei mai buni”. În anul de graţie 2025 cei de la TSMC sunt spuma în materie de procesoare mobile, iar procesul de fabricaţie pe 3nm îl stăpânesc la nivel de fineţe.

Samsung pregăteşte lansarea flagship-ului Samsung Galaxy S26 Ultra şi anunţă oficial încărcătorul USB Type-C de 60W (şi în România)

Dacă în cazul Samsung Galaxy S26 vorbim de menţinere şi mai puţin de upgrade-uri serioase, se pare că „nava amiral” Samsung Galaxy S26 Ultra va primi toate actualizările pe care le poate oferi producătorul sud-coreean în prezent.