Samsung Exynos 9810 – câteva detalii oficiale pentru procesorul ce va fi utilizat pe Samsung Galaxy S9

/
/
10 nov. 17
/

Chiar dacă au fost destul de zgârciţi în a oferi informaţii detaliate, Samsung a anunţat lansarea celui mai puternic procesor dezvoltat in-house: Samung Exynos 9810. Acesta va fi utilizat pe viitorul flagship Samsung Galaxy S9, iar producţia în masă va începe din luna decembrie a acestui an.

Samung Exynos 9810 este fabricat pe un proces de 10 nm de generaţie nouă şi promite un plus la capitolul performanţă şi eficientizare a consumului de energie. Procesorul va integra nuclee custom din a treia generaţie, un GPU upgradat (probabil se va trece de la Mali-G71 către Mali-G72) şi va dispune de un modem LTE Cat.6CA ce ar putea atinge viteze în download de până la 1.2 Gbps.

Prin lansarea acestui procesor compania sud-coreeană mai amână o scurtă perioadă de timp generaţia cu proces de 7 nm şi confirmă indirect zvonurile din ultima periodă care susţineau că Samsung Galaxy S9 şi S9 Plus vor fi anunţate ceva mai devreme decât eram obişnuiţi din anii anteriori. Să le vedem prezentate oficial la CES 2018 ?

Sursa: gsmarena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Statele Unite ale Americii interzice oficial importul de roboţi umanoizi şi patrupezi din China

Roboţii umanoizi şi cei patrupezi sunt fabricaţi într-un procent foarte ridicat în China, însă acest lucru nu contează pentru Statele Unite ale Americii şi pentru infrastructura sa AI.

Pro TV a primit o amendă de 4,1 milioane de euro din partea Consiliului Concurenţei într-o dispută ce implică RCS & RDS (Digi) şi ceilalţi operatori de cablu şi satelit

Luna iulie se încheie într-un mod nu tocmai plăcut pentru Pro TV, compania din spatele postului de televiziune (Pro TV SRL) primind o amendă în valoare de 20,7 milioane lei (4,1 milioane de euro) din partea Consiliului Concurenţei.

Căști In-Ear Nothing Ear (3a) – review (Multiple funcții integrate, dintre care una chiar în premieră!)

Chiar dacă în ultimele zile au circulat unele vești despre prezența Nothing la nivelul câtorva țări europene, eu cred că produsele acestei companii vor rămâne disponibile cel puțin în magazinul oficial online ce poate livra direct în țara noastră. Cel mai probabil, activitatea se va restrânge prin renunțarea la anumiți importatori, distribuitori și a anumitor…