Samsung Galaxy Tab S3 – tabletă high-end cu stylus S-Pen pregătită de lansare pentru MWC 2017

/
/
14 feb. 17
/

Chiar dacă Samsung Galaxy S8 şi S8 Plus nu vor fi prezentate în cadrul MWC Barcelona 2017, compania sud-coreeană va fi prezentă în cadrul celui mai mare târg de tehnologie mobilă din lume, iar una din noutăţile aduse va fi reprezentată de tableta Samsung Galaxy Tab S3.

Conform unei imagini apărute în presa de specialitate, Samsung Galaxy Tab S3 ar urma să păstreze trăsăturile clasice ale tabletelor Samsung, va include un scanner de amprentă şi va integra un stylus S-Pen. Tableta va avea un display de 9.7 inci Super AMOLED cu rezoluţie de 2048 x 1536 pixeli, procesor quad-core Qualcomm Snapdragon 820, 4 GB RAM, 32 GB spaţiu de stocare, cameră foto de 12 megapixeli + cameră frontală de 5 megapixeli, versiune Wi-Fi only, dar şi variantă LTE Cat.6 cu viteze de download de până la 300 Mbps.

După cum puteţi vedea vorbim de o tabletă high-end, cu specificaţii de top şi preţ pe măsură. Conform zvonurilor Samsung Galaxy Tab S3 Wi-Fi only ar urma să coste aproximativ 580 dolari, în timp ce versiunea cu 4G va avea un preţ de comercializare de peste 650 dolari. Mai multe detalii vom afla pe 26 februarie când Samsung are pregătit un eveniment de presă în cadrul MWC Barcelona 2017.

Sursa: sammobile.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Pentru a menţine un preţ competitiv, Samsung ar putea să nu aducă niciun upgrade important pe Samsung Galaxy S27 (ar putea exista chiar un mic downgrade la nivel de display)

Ce se întâmplă acum în lume pe piaţa de semiconductori este un adevărat coşmar de preţ şi chiar un coşmar logistic pentru producătorii de telefoane inteligente.

Samsung Galaxy A27 este pregătit de lansare în Europa, însă preţul cu siguranţă va nemulţumi mulţi utilizatori

În martie 2025 era lansat oficial smartphone-ul Samsung Galaxy A26, un device accesibil, care s-a vândut destul de bine în Europa.

Estimările actuale susţin că al doilea trimestru din 2026 (cel în care ne aflăm) va aduce un profit record pentru Samsung (+1800% vs aceeaşi perioadă de anul trecut)

Samsung a publicat raportul financiar aferent primului trimestru din 2026, iar rezultatele au fost unele remarcabile. Conform gigantului sud-coreean, în perioada ianuarie – martie 2026 vânzările totale au ajuns la aproximativ 91 de miliarde de dolari, în creştere cu 43% vs trimestrul anterior. Profitul operaţional a fost de aproximativ 39 de miliarde de dolari, unul…