Samsung Memory Business Summit București 2025 – tendințe și perspective pe piața mediilor de stocare

Hardware
/
/
13 iun. 25
/

O nouă ediție a Samsung Memory Business Summit a avut loc pe 12 iunie, la București. În cadrul evenimentului, Samsung a prezentat cele mai recente previziuni și perspective asupra industriei soluțiilor de stocare a datelor, realizate în parteneriat cu GfK, cu accent pe România și Europa Centrală și de Est.

Schimbarea în comportamentul consumatorilor este clară – soluțiile de stocare din prezent trebuie să îmbine viteză, capacitate și fiabilitate, pentru a susține stilurile de viață digitale tot mai complexe și pentru a ne asigura că datele sunt întotdeauna în siguranță și ușor accesibile”, a declarat Maciej Kamiński, Head of Samsung Memory în Polonia și CEE.

Se observă o cerere tot mai mare pentru SSD-uri cu capacitate extinsă, care pare să fie una dintre tendințele dominante ale industriei. Potrivit GfK România, în primul trimestru al anului 2025, atât SSD-urile interne, cât și cele externe cu capacități de peste 2 TB au reprezentat 39.9% din valoarea pieței din România, în creștere de la 31.6% în T1 2024.

Segmentul unităților SSD cu interfață NVMe este în plină dezvoltare, piața înregistrând o creștere valorică de 20% în primul trimestru din 2025. Samsung a atins o cotă de piață de 40% în 2024 și continuă să răspundă nevoilor clienților care accesează această categorie de produse, ceea ce a condus la poziționarea companiei ca lider pe unitățile de 2 TB (38.5%) și 4 TB+ (39.9%) în T1 2025, din punct de vedere valoric.

Samsung Memory Business Summit Bucuresti 2025

Pe lângă cererea tot mai ridicată pentru capacitate, segmentul cu intefață PCIe 5.0 se extinde rapid. Samsung estimează că, în 2027 și 2028, unitățile cu PCIe 5.0 vor reprezenta peste 50% din volumul total al SSD-urilor NVMe (exprimat în GB).

În luna martie a acestui an, producătorul sud-coreean a lansat un nou produs de referință – SSD-ul 9100 PRO. Ca unitate PCIe Gen 5.0, acesta reprezintă un salt tehnologic major, conceput pentru a răspunde cererii tot mai mari de componente ultra-rapide.

După conferința Samsung Memory Business Summit București 2025, a avut loc o gală de premiere dedicată distribuitorilor care au contribuit semnificativ la dezvoltarea pieței de soluții de memorie din regiune:
● Distribuitorul anului – Network One Distribution SRL;
● Excelență în vânzarea produselor premium – PC Garage SRL;
● Excelență în retailul de soluții portabile de stocare – Altex România SRL;
● Excelență în vânzări la nivel de terabytes – Dante International SA.

Cuvinte cheie: eveniment, memory, samsung
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.

SSD Samsung 990 1TB – review

Cu siguranță nu este cel mai prielnic moment în care să ai nevoie de memorie RAM ori de vreun SSD, mai ales dacă îți dorești ceva mai performant, dar asta nu înseamnă că nu putem testa în continuare astfel de componente. Samsung este unul dintre cei mai mari și mai importanți dezvoltatori și producători de…

CXMT, noua vedetă a Chinei, este acuzată ca s-a dezvoltat folosind tehnologie furată de la Samsung

Bănuiesc că aţi observat că în ultima perioadă am scris câteva articole despre CXMT, companie despre care anul trecut mulţi nici nu ştiam că există. Aceasta a devenit peste noapte vedetă deoarece:

Vânzările de smartphone-uri în Europa sunt în cădere liberă, iar europenii par a-şi reduce încrederea în producătorii chinezi (Apple şi Samsung au crescut considerabil)

Piaţa de smartphone-uri din Europa trece printr-o mică corecţie, vânzările din ultimele lunii fiind într-o cădere vizibilă. Preţurile din ce în ce mai mari, cât şi contextul macroeconomic dificil, par a spune europenilor că schimbarea telefonului din dotare nu mai este o prioritate şi decizia mai poate aştepta.