Samsung Z1 – smartphone cu sistemul de operare Tizen la doar 90 de dolari

/
/
27 dec. 14
/

Samsung se pregăteşte de lansarea smartphone-ului Samsung Z1, unul dintre primele device-uri cu sistemul de operare Tizen. La cât de mult au lucrat sud-coreenii la acest sistem de operare propriu, pe atât de mare presimt că va fi şi eşecul său. Dacă nu va aduce ceva wow, ceva care să ne stârneasca interesul, sunt şanse mici ca Tizen să aibă succes.

Revenind uşor la Samsung Z1, sud-coreenii au anunţat că lansarea oficială va avea loc pe 18 ianuarie, iar primele pieţe unde va fi comercializat vor fi India (în primul val), China şi Coreea de Sud (în al doilea val). Samsung Z1 va ajunge mai târziu şi în Europa, restul Asiei şi cele două continente americane. Preţul acestui smartphone se va situa în jurul valorii de 90 de dolari.

Specificaţii hardware complete pentru Samsung Z1:

– display de 4 inci cu rezoluţie de 800 x 480 pixeli;

– procesor dual-core tactat la 1.2 GHz;

– 768 MB memorie RAM şi 4 GB memorie internă (oferă suport pentru card microSD);

– cameră foto de 3 megapixeli cu LED Flash şi cameră secundară VGA;

– baterie de 1.500 mAh;

– dual-sim, 3G, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS şi radio FM;

– sistem de operare Tizen.

Ce părere aveţi de acest smartphone cu sistemul de operare Tizen? Credeţi că are vreo şansă în acestă lume a iOS şi Android?

z1.6

Sursa: Hi-Tech.ru
Categorii: Samsung, Smartphone
Cuvinte cheie: Samsung Z1, Tizen, TIZEN OS
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

OPPO A7 Pro Max sau cât cântărește și ce grosime are un smartphone cu baterie de…, 10.000 mAh

OPPO a lansat smartphone-ul cu cea mai mare baterie de până acum - 10.000 mAh. Suntem obișnuiți cu bateriile reîncărcabile de 10.000 mAh, dar viitorul ne va aduce telefoane cu această capacitate.

Samsung Galaxy S27 Pro – primele informații (nu va avea zoom-ul lui Galaxy S27 Ultra)

Mai sunt câteva luni bune până la debutul seriei Galaxy S27, dar avem din ce în ce mai multe informații în categoria bursa zvonurilor.

Samsung testează interfaţa One UI 9 bazată pe Android 17 pe aproape 50 de device-uri Samsung Galaxy (iată care sunt acestea)

Samsung pregăteşte noul val de actualizări, cel pentru interfaţa One UI 9 bazată pe Android 17. Conform unor surse apropiate de producătorul sud-coreean, în prezent se testează la nivel intern această ultimă iteraţie software pe un număr impresionant de device-uri.