Smart TV LG OLED evo G4 (OLED65G42LW) – review
/
/
22 mai 24
Specificații pentru televizorul LG OLED EVO G4 (OLED65G42LW)
Date tehnice
Smart TV
LG OLED evo G4 (OLED65G42LW)
EcranOLED, diagonală 65 inch / 165 cm, rezoluție 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixeli, aspect 16:9, rată de refresh nativă de 120Hz
Sistem de operarewebOS 24
Tehnologii imagineProcesor imagine α11 AI Processor 4K, Dolby Vision / HDR10 / HLG, AI Genre Selection, Pixel Dimming, α11 AI Super Upscaling 4K, AI Brightness Control, Filmmaker Mode, OLED Dynamic Tone Mapping Pro, OLED Motion, compatibil NVIDIA G-Sync și AMD FreeSync, Auto Low Latency Mode, Variable Refresh Rate până la 144Hz
Clasă eficiență energeticăF
Consum de energie97W (tipic)
ConectivitateWi-Fi 6 tri-band pe 2.4, 5 și 6 GHz, Bluetooth 5.1, 4 x HDMI (suport 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS), 3 x USB-A 2.0, 1 x slot CI, 1 x Ethernet LAN RJ-45, 1 x ieșire digitală audio SPDIF, 2 x intrare RF (antenă / cablu)
Sunet60W, 4.2 canale, Dolby Atmos, α11 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix), AI Acoustic Tuning, AI Voice Remastering, LG Sound Sync
Greutate23.8 kg fără stand
29.1 kg cu stand
Dimensiuni1441 x 826 x 24.3 mm fără stand
1441 x 910 x 263 mm cu stand
Pachet, design și construcție
🔺În cutie este oferit atât clasicul stand, cât și un suport de perete de foarte bună calitate.
Ecran
Exemple de imagini redate de LG OLED evo G4 (OLED65G42LW):
Și mai este ceva pentru care merită lăudat LG OLED evo G4. Anume suportul pentru gaming. Fie că vei conecta acest TV la o consolă PlayStation, fie la un Xbox sau la un PC, jocurile pe ecranul de 65 inch prind altfel viață. Mai ales cele cu HDR, cum este Horizon Forbidden West Complete Edition, pe care l-am încercat cu laptopul meu, am observat detalii care păreau ascunse până acum.
Nu am cum să nu apreciez rata de refresh de până la 144Hz, timpul de răspuns excelent al ecranului, precum și suportul pentru NVIDIA G-Sync, în cazul meu, fiind valabil și FreeSync de la AMD. Toate lucrează laolaltă pentru a afișa jocurile într-un mod pe care nu-l credeam posibil pe un televizor, deci nu pe un monitor dedicat de gaming. Mi se pare că diferența dintre astfel de afișaje a scăzut considerabil.
Sunet
LG OLED evo G4 se laudă cu sunet pe 4.2 canale și cu putere maximă de 60W. Este un sunet bun, dar bun pentru un televizor mai subțire de 2.5 cm. Are un pic de bass, dar nimic adânc sau cald, mediile sunt foarte bune, iar înaltele sunt și ele acolo. Volumul maxim aș spune că se ridică la pretențiile celor 60W anunțați de fișa tehnică, dar parcă nu-i suficient pentru LG OLED evo G4 (OLED65G42LW).
Hardware, sistem de operare și aplicații
Interfata web OS pe LG OLED evo G4 (2024)
🔺webOS este plin de opțiuni, dar toate sunt organizate intuitiv, iar interfața rulează excelent.
Galerie cu capturi de ecran din meniul de setări OSD al televizorului LG OLED EVO G4 (OLED65G42LW):
Conectivitate
Parcă aș vrea cumva să mai găsesc un capitol unde să pot spune că LG OLED evo G4 (OLED65G42LW) nu este tocmai ceea ce trebuie, dar nici aici nu este cazul de așa ceva. Asta fiindcă am găsit inclusiv banda de 6 GHz pentru conexiunea Wi-Fi, ceea ce nu poate fi decât un mare avantaj pentru stabilitatea și viteza internetului. Bluetooth nu este decât în versiunea 5.1, când s-a ajuns la 5.4, dar la un televizor parcă nu-i atât de grav asta.
Telecomandă
Preț
LG OLED evo g4 OLED65G42LW
4.3 / 5 Gadget Score
Pro
  • design elegant, cu o grosime maximă mai mică de 2.5 cm pe toată suprafața televizorului;
  • suport excelent pentru gaming, cu rată maximă de refresh de până la 144Hz și suport VRR, cu timp de răspuns foarte scăzut, compatibilitate NVIDIA G-Sync și AMD FreeSync;
Contra
  • fără a fi rău la modul general, sunetul nu se ridică la nivelul imaginii;
  • chiar dacă fără minusuri evidente, prețul este unul destul de ridicat.
Concluzii
Design
Display
Sunet
Hardware & Conectivitate
Software
Pret / Specificatii
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.