Sony Xperia 1 III – câteva specificaţii hardware şi posibil preţ

/
/
28 dec. 20
/

Sony Xperia 1 III este un alt flagship pregătit pentru începutul de 2021, iar dacă stăm să ne uităm pe istoric am putea presupune că lansarea sa ar urma să aibă loc undeva după a două jumătate a lunii februarie (asta dacă nu grăbeşte şi Sony lansarea cum o fac ceilalţi producători).

Noul smartphone premium de la Sony are parte de o scăpare importantă prin intermediul căreia aflăm la nivel neoficial câteva dintre specificaţiile hardware ale device-ului:

  • display de 6.5 inci 4K HDR OLED cu aspect 21:9 şi un plus de 15% la nivel de luminozitate;
  • procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 888 + Adreno 660 GPU;
  • versiune cu 8 GB RAM şi 256 GB spaţiu de stocare;
  • certificare IP65 / IP68;
  • difuzoare stereo duale;
  • cititor de amprente lateral (destul de ciudat pentru un flagship);
  • conectivitate 5G.

Aceeaşi sursă ne oferă şi un preţ pentru această variantă – 1199 dolari.

După această lansare vânzările Sony vor “exploda”. Sony Xperia 1 III se anunţă un nou eşec lamentabil.

Categorii: Sony
Cuvinte cheie: sony, Sony Xperia 1 III
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Sony Xperia 1 VIII – detalii oficiale pentru probabil singurul smartphone lansat de Sony în 2026

Aşa cum v-am informat într-un articol anterior, Sony a organizat în dimineaţa zilei de 13 mai (ora 05:00, ora României) un eveniment de prezentare pentru probabil singurul smartphone lansat în 2026. Vorbim despre flagship-ul Sony Xperia 1 VIII.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.