Telekom ar putea pleca din România. Orange şi RCS & RDS negociază preluarea operaţiunilor

/
/
3 feb. 17
/

Deutsche Telekom, principalul acţionar al Telekom România, ar negocia de câteva luni cu jucători din piaţa locală vânzarea operaţiunilor din România. 

Orange şi RCS & RDS au şanse mari să împartă frăţeste operaţiunile Telekom: Orange negociază achiziţia afacerii de telefonie fixă, în timp ce RCS & RDS doreşte preluarea afacerii de telefonie mobilă. Mai multe detalii legate de acest subiect puteţi găsi pe mirsanu.ro

Sursa: mirsanu.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Cum te poţi porta la Vodafone la un abonament cu resurse NELIMITATE în România şi un preţ de doar 2.54 euro / lună?

Dacă eşti abonat Digi Mobil sau Orange şi vrei să te portezi, vin către tine cu o propunere foarte bună, una ce implică costuri reduse şi resurse din belşug.

Este oficial, Telekom Mobile mai are o lună de prezenţă în România (Vodafone confirmă fuziunea finală)

Pe 1 octombrie 2025 Vodafone România anunţa oficial finalizarea achiziţiei Telekom România, operatorul roşu preluând majoritatea angajaților, toți clienții postpaid și business, rețeaua de magazine și mare parte din infrastructura de rețea tehnică.

Sunt şanse foarte mari ca Orange, Vodafone şi Telekom să fie obligate să practice cursul BNR în emiterea facturilor (proiectul de lege a trecut de Senat)

În martie aflam că deputatul Cezar Drăgoescu a depus un proiect de lege care modifică OUG 111 / 2011 privind comunicaţiile electronice. Proiectul de lege propune ca abonamentele dedicate serviciilor de comunicaţii electronice (telefonie mobilă, internet etc.) să fie emise în lei, la cursul de schimb valutar comunicat de BNR pentru ziua lucrătoare precedentă datei…