Televizor LED curbat Samsung Smart 3D 4K 65HU8500 – review
/
/
29 iul. 14
Sunt obișnuit să testez telefoane și tablete, în special. A fost o mare plăcere și cred că o parte din voi mă veți invidia pentru ocazia de a primi la review un produs special. Se numește Samsung 65HU8500 și este un fel de rege al televizoarelor de top, diagonala sa urcă la 65 inch / 163 cm. Un uriaș gândit pentru locuințele de lux și care a poposit printre altele și într-un mic orășel situat la 70 de km nord de București.
Samsung-65HU8500 (2)
Samsung-65HU8500 (4)
Totuși, tehnologia se ieftinește în mod constant și peste câțiva ani de zile poate un astfel de produs va intra în zona mainstream și va putea fi achiziționat de o categorie largă de utilizatori. Mi-aș dori să am un astfel de tv pe peretele din living, conectat la o consolă de jocuri, dar pe o diagonală ceva mai mică, un 55 inch ar fi perfect.
Să revin la Samsung 65HU8500, televizorul curbat ce poate fi considerat un fel de flagship  al tv-urilor produse de compania sud-coreeană. Apropo, la IFA Berlin 2013 am avut ocazia să asist la lansarea unui tv Samsung de tip 4K pe 85 inch. Ideea este că poți avea un TV și mai mare decât cel pe care l-am testat în ultimele 2 săptămâni. Mai trebuie și conținut pe măsura tehnologiei încorporată de astfel de gadgets.
Câteva din specificațiile lui Samsung 65HU8500:
specificatii-Samsung-65HU8500
Fotografiile din kitul de presă:
Design
Samsung-65HU8500 (8)
Ecran și sunet
Samsung-65HU8500 (10)
Display 4K cu rezoluție specifică de 3840×2160 pixeli, diagonală de 65 inch care se transpune în 163 cm. Este uriaș de-a dreptul. Mă rog, de la televizorul meu de 32 inch / 81 cm să trec la un model cu diagonală dublă. În câteva zile de utilizare m-am obișnuit cu el. La 3 – 4 metri distanță de tv ai parte de detalii din plin.
Interfață și aplicații
Samsung-65HU8500 (7)
Interfața de start oferă acces la o sumă de aplicații preinstalate:
Aplicațiile vedetă pe un smart TV sunt Seenow, HBO Go, Zonga, Filmbox live, Voyo.
Conectivitate
One-Connect-Box (3)
One Connect Box este cutia magică ce reunește toate elementele de conectivitate la care te-ai gândi: 4 x HDMI, 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, jack de 3.5 mm, RJ-45 și toate intrările trecute în tabelul de mai sus. Am remarcat că se încălzește destul de tare la o utilizare îndelungată, mai ales dacă-i conectat la o consolă în genul PlayStation 4. Se adaugă Wi-Fi în standardele b/g/n, DLNA, bluetooth de ultimă generație.