Televizor LG OLED48CX6LB – review
/
/
24 ian. 21
Azi vă prezint primul televizor OLED cu diagonală mai mică de 50 inch din lume, cu toate că și Sony au anunțat pentru 2021 un astfel de produs. Ai avea nevoie de un TV OLED așa mic? Nu știu, dar LG OLED48CX6LB are câteva avanataje de partea sa, așa că pentru unii ar putea fi suficientă această diagonală.
Specificații pentru smart TV-ul LG OLED48CX6LB
Specificatii televizor LG OLED48CX6LB
Design
Televizor LG OLED48CX6LB
În rest, ce ar mai fi de spus despre LG OLED48CX6LB ca design. Marginile din jurul display-ului nu bat recorduri la cât sunt de înguste, dar în niciun caz nu sunt late. Dat fiind că ecranul are 48 inch pe diagonală, marginile nu par pe atât de subțiri cum ar fi apărut la un ecran de 65 de inch.
Ecran
Test culori dupa calibrare TV LG OLED48CX6LB
Deviații Delta E în modurile presetate de imagine de pe LG OLED48CX6LB:
Deviații Delta E după calibrare televizor LG OLED48CX6LB:
Orice deviație Delta E mai mică de 3 este considerată de neobservat de ochiul uman.
LG OLED48CX6LB vrea să atragă și pasionații de jocuri și aș spune că în special pe cei care preferă consolele. Pentru aceștia, televizorul propune câteva elemente ce merită menționate. Pe lângă cele 4 porturi HDMI 2.1, ce suportă semnal până la rezoluție 4K cu maximum 120 Hz, televizorul promite și un timp de răspuns dintre cele mai mici pentru un televizor OLED, precum și un input lag scăzut. Nu am echipamentele necesare măsurării acestor timpi, dar am jucat câteva zeci de minute anumite jocuri (pe desktop PC) și nu am sesizat că timpul de răspuns ori input lag-ul ar afecta în vreun fel experiența. Trebuie să menționez că nu sunt gamer nici măcar amator, doar de distracție mă mai joc pe PC din când în când, în măsura timpului disponibil.
Sunet
Nu aș spune că LG OLED48CX6LB anunță prea multe aici prin fișa tehnică. Puterea maximă a celor 4 difuzoare este de 40W, câte 10W pentru fiecare dintre ele, iar separarea canalelor este de tip 2.2. Există suport Dolby Atmos, dar și funcții de tunig audio precum AI Soud Pro ori Clear Voice IV. Totuși, cea mai interesantă mi s-a părut funcția AI Acoustic Tuning, ce încearcă să adapteze sunetul la încăperea în care este televizorul.
Calitatea sunetului este bună, aș spune că mai bună decât mă așteptam. Nici bass-ul nu este tocmai rău, reușește să fie destul de plin, de adânc (atât cât se poate la un televizor). În rest, totul sună cel puțin decent. Volumul maxim este și el surprinzător, cu siguranță mai înalt decât credeam după analiza fișei tehnice, ce anunță o putere maximă de 40W.
Hardware, sistem de operare și aplicații
Interfata webOS 5.2 pe smartTV LG OLED48CX6LB
Capturi de ecran din meniul cu setări OSD de pe televizorul LG OLED48CX6LB:
Capturi de ecran din interfața sistemului de operare webOS 5.2.0 de pe LG OLED48CX6LB:
Totul rulează fluent pe LG OLED48CX6LB cu webOS, despre lag nu prea poate fi vorba.
Conectivitate
Televizor LG OLED48CX6LB
Pe partea wireless, LG OLED48CX6LB aduce Wi-Fi 802.11 ac, dual-band pe 2.4 și 5 GHz, și Bluetooth 5.0. Se pare că poți conecta două boxe Bluetooth de același fel la LG OLED48CX6LB, iar acesta le va împerechea automat în mod stereo, chiar dacă ele nu sunt compatibile TWS. Nu am încercat.
Televizor LG OLED48CX6LB
Alți conectori de pe LG OLED48CX6LB: 3 USB 2.0 (2 pe spate, 1 pe lateral), ieșire audio prin jack de 3.5 mm, ieșire digitală audio, port ethernet RJ-45, Antena/Cable In și Satellite In pe spate, plus slot CI+ 1.4 pe lateral.
Telecomandă
Telecomanda Air Mouse TV LG OLED48CX6LB
Preț
Concluzii
Televizor LG OLED48CX6LB
Cele mai importante puncte pro și contra pentru televizorul LG OLED48CX6LB:
PRO
  • imagine de cea mai bună calitate, culori, contrast, dynamic range foarte bune;
  • procesare eficientă a imaginii, cu upscaling de top, cel mai bun pe care l-am văzut până acum;
  • conținutul HDR nativ arată excelent;
  • 4 porturi HDMI 2.1, ce suportă conținut până la rezoluție 4K cu 120 fps;
  • panou optimizat pentru gaming, cu timp de răspuns și input lag foarte scăzute pentru un OLED;
  • telecomanda Magic Remote, de tip air mouse, ajutî mult în navigarea prin interfața smart TV.
CONTRA
  • fără suport HDR10+.
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.