TOP 10: Cele mai bine vândute mărci auto în Uniunea Europeană în luna iulie (Dacia este pe un loc surprinzător)

gAuto
/
/
28 aug. 25
/

ACEA (Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile) a publicat raportul vânzărilor de maşini noi în Uniunea Europeană pentru luna iulie, iar Dacia stă surprinzător de bine.

Conform datelor oficiale, marca românească a reuşit să înmatriculeze luna trecută 51.096 maşini, în creştere cu 14.1% an pe an, cifră care a poziţionat-o pe locul 5 în rândul mărcilor auto.

Iată cum se prezintă topul primelor 10 mărci după vânzările din iulie:

  • Volkswagen: 107.723 (+16.8%);
  • Toyota: 69.798 (-3.8%);
  • Skoda: 68.076 (+30.3%);
  • BMW: 57.498 (+11.1%);
  • Dacia: 51.096 (+14.1%);
  • Renault: 45.307 (+3.8%);
  • Audi: 42.617 (-10.9%);
  • Peugeot: 41.243 (-6.2%);
  • Hyundai: 40.672 (+5.6%);
  • Kia: 32.814 (-9.5%).

La nivelul întregului an (ianuarie – iulie), Dacia a reuşit să înmatriculeze 339.228 maşini, în creştere cu 2.9% an pe an, cifră care îi permite să fie pe locul 7 în rândul mărcilor auto.

Nişa maşinilor electrice a crescut şi ea în primele 7 luni ale anului cu 39.1%, ajungând la un total de 142.699 unităţi înmatriculate. Deşi nişa este puternic în revenire, europenii nu iartă şi nu uită, astfel că Tesla este pe un generos -43.5% an pe an.

Întreg raportul ACEA îl puteţi răsfoi aici.

Via: autocritica.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Audi vrea să se întoarcă la origini şi promite de acum înainte ecrane mai mici, butoane mai multe şi materiale mai calitative

Pentru a reduce costurile de producţie, producătorii auto au redus în ultima perioadă calitatea materialelor folosite la interior, iar acest lucru îl observăm din ce în ce mai des, chiar şi la modelele mai scumpe.

În curând cine nu îşi va plăti amenda rutieră, va rămâne fără permis de conducere

Nu de puţine ori am auzit prin târg că foarte mulţi români nu îşi plătesc amenzile doar pentru că oricum nu au nimic pe numele lor, iar propririle pe cont sunt egale cu zero.

OMV Petrom a ajuns la o reţea de peste 1000 de staţii de încărcare a maşinilor electrice în România

Încă de anul trecut am aflat că OMV Petrom are un plan ambiţios pentru România şi intenţionează ca până în 2030 să ajungă la peste 5000 de staţii de încărcare a maşinilor electrice în ţara noastră.