TP-Link Neffos X1 și X1 Max – MediaTek Helio P10, Android 6.0 și preț cu adevărat atractiv

/
/
6 sept. 16
/

TP-Link a anunțat primele sale trei telefoane Android și în țara noastră, dar nu le-aș considera a fi cu adevărat atractive – mai ales la prețurile afișate inițial. Totuși, Neffos X1 și X1 Max parcă sunt desprinse din altă poveste și arată cu adevărat care sunt ambițiile liderului internațional de pe piața de routere Wi-Fi. 

TP-Link Neffos X1 – de la 199 euro;

  • display IPS de 5 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 2.5D;
  • procesor MediaTek Helio P10 de tip octa-core la 1.8 GHz pe ARM Cortex-A53, Mali-T860 GPU, 2 / 3 GB RAM, 16 / 32 GB spațiu de stocare, slot pentru cardurile microSD;
  • Android 6.0 Marshmallow;
  • 4G, Wi-Fi, dual-band, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, cititor de amprentă;
  • 13 Megapixeli cu senzor Sony IMX298 și f/2.0, detecție de fază, autofocus, dual-LED flash, cameră frontală de 5 Megapixeli;
  • baterie de 2250 mAh, 7.95 mm grosime.

TP-Link Neffos X1 Max – de la 249 euro;

  • display IPS de 5.5 inch cu rezoluție 1920×1080 pixeli, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 2.5D;
  • procesor MediaTek Helio P10 de tip octa-core la 1.8 GHz pe ARM Cortex-A53, Mali-T860 GPU, 3 / 4 GB RAM, 32 / 64 GB spațiu de stocare, slot pentru cardurile microSD;
  • Android 6.0 Marshmallow;
  • 4G, Wi-Fi, dual-band, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, cititor de amprentă;
  • 13 Megapixeli cu senzor Sony IMX298 și f/2.0, detecție de fază, autofocus, dual-LED flash, cameră frontală de 5 Megapixeli;
  • baterie de 3000 mAh, 7.75 mm grosime.

Nu am găsit și prețurile pentru Neffos X1 și X1 Max în variantele cu mai multă memorie RAM și spațiu de stocare mai mare. Bănuiesc că se află în imediata apropiere.

Cele două telefoane sosesc în piață pe sfârșit de 2016, în două variante de culoare – auriu și negru. Am uitat să precizez că ambele modele mizează pe un corp metalic, iar din imaginile de presă aș spune că arată destul de bine. Se vede că TP-Link chiar își dorește să conteze pe această piață.

Categorii: Smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Motorola Edge 70 Fusion – review (Încă o propunere solidă de la Motorola, însă poate nu cel mai corect poziționat în segmentul mid-range)

Așa cum am descoperit și anul trecut când l-am testat pe Motorola Edge 60 Fusion, acest model din gama Edge se dorește a fi cumva cel mai echilibrat. Așezat undeva la baza segmentului mid-range, la fel ca predecesorii, Motorola Edge 70 Fusion vine anul acesta să continue tradiția și se prezintă cu un design tipic…