Vivo V21e 5G – display AMOLED, procesor MediaTek Dimensity 700 şi cameră foto duală

/
/
24 iun. 21
/

Producătorul chinez Vivo a anunţat lansarea unui smartphone 5G accesibil – Vivo V21e 5G. Telefonul este o combinaţie de bun gust şi aspect ieftin, ansamblul foto de pe spate având o estetică atrăgătoare, în timp ce zona frontală vine cu un display cu cameră frontală tip picătură de apă şi margini generoase (în special bărbia).

La nivel hardware avem o combinaţie de elemente bune precum display-ul AMOLED, pachetul RAM + stocare, tehnologia rapidă de încărcare a bateriei şi de caracteristici ce meritau mai multă atenţie, iar aici aş menţiona procesorul şi capacitatea bateriei.

Specificaţii complete pentru Vivo V21e 5G:

  • display AMOLED de 6.44 inch cu rezoluție 2400×1080 pixeli, aspect 20:9, rată de refresh de 60Hz, HDR10+, luminozitate de până la 800 nits, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass;
  • procesor MediaTek Dimensity 700 de tip octa-core, Mali-G57 MC2 GPU, 8 GB RAM LPDDR4X și 128 GB stocare de tip UFS 2.1, fără slot dedicat pentru cardurile microSD;
  • Android 11 cu Funtouch OS 11.1;
  • dual-sim, 5G SA + NSA, 4G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, bluetooth 5, USB Type-C 2.0, cititor de amprentă integrat în display, A-GPS, GLONASS, BDS, Beidou;
  • 64 Megapixeli cu f/1.89, PDAF + 8 Megapixeli cu f/2.2 de tip ultrawide la 119 grade, LED flash, înregistrează la 2160p cu 30 fps, cameră frontală de 32 Megapixeli, f/2.0, filmează la 1080p cu 30 fps;
  • baterie de 4000 mAh cu încărcare la 44W (de la 0 la 72% în 30 de minute), 165 gr. și dimensiuni de 160.63 × 73.9 x 7.67 mm.

Pentru moment Vivo V21e 5G este disponibil doar în India la preţul recomandat de 337 dolari.

Sursa: fonearena.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: VIVO, Vivo V21e 5G
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.

REDMAGIC 11S Pro disponibil global – Snapdragon 8 Elite Gen 5, sistem de răcire AquaCore cu ventilator la 24.000 rpm integrat și baterie de 7500 mAh

Brandul de gaming al celor de la ZTE anunță astăzi disponibilitatea la nivel global pentru cel mai noi smartphone de gaming - REDMAGIC 11S Pro. Acesta propune o serie de noutăți pentru a asigura o experiență în jocuri dintre cele mai bune, iar prețul pe site-ul oficial pleacă de la 799 EUR pentru versiunea cu…

Honor 600 Pro – review

Seria Honor 600 joacă un rol important pentru compania chineză. Apropo, au reușit pe sfârșit de 2025 să ajungă pe locul al 3-le la nivel național, iar ambițiile sunt și mai mari pe anul în curs.