Xiaomi Redmi Note 4G – single sim și procesor Qualcomm Snapdragon 400

/
/
7 aug. 14
/

Găsiți Xiaomi Redmi Note și în oferta magazinelor online românești, 999 lei la eMAG pentru versiunea cu 8 GB spațiu de stocare și MediaTek octa-core la 1.4 GHz. Între timp a fost anunțat Xiaomi Redmi Note cu Qualcomm Snapdragon 400 quad-core la 1.6 GHz și conectivitate 4G.

Care sunt diferențele între Xiaomi Redmi Note în ediția 4G și Xiaomi Redmi Note cu 3G?

1. 4G / LTE pentru versiunea cu Snapdragon 400 + Adreno 305 GPU.

2. Single SIM vs dual-sim la varianta cu procesor MediaTek;

3. 2 GB RAM, Redmi Note 3G sosește cu 1 sau 2 GB RAM.

În rest sunt date hardware identice (display de 5.5 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli, cameră principală de 13 Megapixeli, baterie de 3200 mAh și 9.5 mm grosime).

Mă aștept să vedem listat pe plan local și Redmi Note în ediția cu 4G. Apropo, prețul în China pentru Redmi Note 4G se situează în jurul a 160 – 170 dolari.

Sursa: GSMarena.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Nu mai ai internet în timpul apelului telefonic? Iată ce trebuie să faci simplu şi rapid

În mod surprinzător, oricât de banală ar părea această informaţie azi, vă spun că primesc foarte des această întrebare: De ce nu mai am internet în timpul apelului telefonic?

Nothing Phone (4a) – review (Nu-i Nimic grav aici…)

La începutul primăverii 2026 Nothing a lansat noua serie de smartphone-uri, cea de-a patra, din care fac parte deocamdată modelele (4a) și versiunea Pro, având același indicativ (4a). Noi vedem mai departe cum se prezintă Nothing Phone (4a), un smartphone care urmează liniile predecesorilor, adică pune accent pe un design aparte, cu acele luminițe (LED-uri)…

Românii au cumpărat în 2025 smartphone-uri noi în valoare de peste 1.3 miliarde de euro

România nu este o piaţă foarte mare pentru producătorii de telefoane inteligente, tocmai de aceea multe modele nu ajung pe canal oficial la noi (în ţara noastră vin în general device-urile cu acoperire standard globală).