Xiaomi Watch 2 Pro – detalii oficiale şi preţ în România pentru un ceas cu adevărat inteligent

/
/
26 sept. 23
/

După smartphone-urile Xiaomi 13T şi 13 Pro şi brăţara inteligentă Xiaomi Smart Band 8, producătorul chinez a adus în România şi primul ceas cu adevărat inteligent. Spun asta pentru că până azi Xiaomi avea în ţara noastră doar brăţări inteligente în corp de ceas (funcţii limitate, autonomie din belşug, accent pus pe partea fitness etc.).

Nu zic că este rău, însă sunt sigur că există utilizatori care vor ca ceasul lor chiar să facă lucruri, iar pentru ei există din această toamnă Xiaomi Watch 2 Pro. Fără a mai lungi vorba, iată care sunt cele mai importante caracteristici ale acestui device:

  • ecran AMOLED de 1.43 inci cu rezoluţie de 466 x 466 pixeli, luminozitate de până la 600 nits, Always on Display;
  • procesor Snapdragon W5+ Gen 1;
  • 2 GB RAM + 32 GB spaţiu de stocare;
  • conectivitate completă: bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi dual-band, 4G VoLTE prin eSIM (opţional);
  • suport pentru Beidou, GPS, Galileo, GLONASS, QZSS;
  • senzori: giroscop, accelerometru, geomagnetic, pentru măsurarea pulsului, Sp02 pentru măsurarea gradului de oxigenare a sângelui, pentru lumina ambientală;
  • certificare 5ATM ce atestă rezistenţa la scufundări;
  • baterie de 495 mAh ce promite o autonomie de până 65 de ore în varianta bluetooth only şi de până la 55 de ore în varianta 4G LTE;
  • dimensiuni: 47.6 x 45.9 x 11.8 mm;
  • greutate: 54.5 grame fără brăţară.

Xiaomi Watch 2 Pro include peste 150 de moduri sport, iar la nivel de sistem de operare regăsim Wear OS (acesta permite acces în magazin de aplicaţii). Terminalul vine cu suita de aplicaţii Google, printre care regăsim şi Google Wallet, Google Maps sau Google Assistant.

Ceasul este construit din oţel inoxidabil, iar curelele sunt disponibile atât în varianta cu silicon, cât şi în versiunea cu piele.

În România preţurile recomandate sunt următoarele:

  • 1499 lei în varianta bluetooth only;
  • 1699 lei în varianta 4G LTE.

Categorii: Xiaomi
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Smartphone-ul Xiaomi Redmi A7 Pro a ajuns pe canal oficial în România (ce primeşti pentru 599 lei?)

Xiaomi Redmi A7 Pro este un smartphone ce a fost lansat oficial la mijlocul lunii trecute în India. Iniţial am crezut că acesta nu va ajunge în România, însă recent a apărut pe lista noutăţilor de pe mi.com/ro.

Xiaomi va lansa în curând 3 smartphone-uri cu baterii de 10.000 mAh (există însă şi o veste foarte proastă pentru noi)

Smartphone-urile cu baterii de 10.000 mAh sunt o oarecare normalitate, existând deja câteva modele ce se comercializează la nivel oficial (mă refer la acele device-uri în corpuri normale, nu la cărămizile din trecut).