Telekom România a pierdut peste 760.000 clienţi în doar 1 an

/
/
3 aug. 17
/

Telekom România a publicat datele financiare pentru trimestrul al doilea din 2017. Dacă la total cele două companii (Telekom Romania Communications şi Telekom Romania Mobile Communications) au obţinut venituri consolidate de 235.5 milioane de euro, operatorul telecom mobil stă foarte, foarte rău.

Telekom Romania Mobile Communications a realizat în trimestrul al doilea venituri de 106.5 milioane de euro, în scădere cu 3.3% cu aceeaşi perioadă din 2016. În acest moment compania de telefonie mobilă are un număr de 4.84 milioane clienţi, adică un minus de peste 760.000 utilizatori comparativ cu semestrul 2 din 2016 când operatorul telecom avea 5.6 milioane clienţi. Vorbim de o scădere dramatică a bazei de utilizatori de peste 13% în doar 12 luni.

Cifra este un dezastruoasă şi nu a mai fost atinsă de la jumătatea anului 2008 când totuşi Cosmote (actualul Telekom) era în plină expansiune după ce schimbase regulile jocului aducând în piaţă primele oferte cu mii de minute lunar. Acum avem un alt jucător care creşte puternic, RCS & RDS, companie care a ajuns deja la o bază de clienţi de peste 3.6 milioane.

Sursa: agora.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Este oficial, Telekom Mobile mai are o lună de prezenţă în România (Vodafone confirmă fuziunea finală)

Pe 1 octombrie 2025 Vodafone România anunţa oficial finalizarea achiziţiei Telekom România, operatorul roşu preluând majoritatea angajaților, toți clienții postpaid și business, rețeaua de magazine și mare parte din infrastructura de rețea tehnică.

Sunt şanse foarte mari ca Orange, Vodafone şi Telekom să fie obligate să practice cursul BNR în emiterea facturilor (proiectul de lege a trecut de Senat)

În martie aflam că deputatul Cezar Drăgoescu a depus un proiect de lege care modifică OUG 111 / 2011 privind comunicaţiile electronice. Proiectul de lege propune ca abonamentele dedicate serviciilor de comunicaţii electronice (telefonie mobilă, internet etc.) să fie emise în lei, la cursul de schimb valutar comunicat de BNR pentru ziua lucrătoare precedentă datei…

Deşi mai are câteva săptămâni de prezenţă oficială în România, Telekom nu renunţă şi vine cu o nouă ofertă la portare, ieftină şi cu căşti wireless cadou

Mai sunt câteva săptămani de prezenţă activă a Telekom România, compania din spatele operatorului magenta, Telekom Romania Mobila Communications SA, urmând a dispărea ca entitate juridică în vara acestui an (mai multe detalii despre acest subiect găsiţi în acest articol).