HTC Desire nu va primi oficial Android 2.3 Gingerbread (update: a primit!)

/
/
15 iun. 11
/

Un anunț care nu are cum să fie ok pentru cei ce au achiziționat acest smartphone în 2010. Vorbim de unul dintre cele mai populare terminale ale anului trecut care s-a vândut în milioane de unități. Va rămâne cu Android 2.2 FroYo. Un punct pozitiv pentru cei ce au ales Samsung Galaxy S ce luna aceasta a făcut trecerea la cea mai nouă versiune a sistemului de operare mobil oferit de Google.

Există soluții, dar acestea te vor lăsa fără garanție și niciodată un soft oferit neoficial nu te scutește complet de probleme și uneori funcții ale telefonului devin inaccesibile.

Ideea este că HTC a lucrat luni bune sau măcar promiteau constant trecerea la 2.3 Gingerbread, dar nu s-a ajuns la ceva anume. Au dat vina pe memoria insuficientă din spatele telefonului. HTC Desire are un ecran S-LCD sau SuperAMOLED de 3.7 inch cu rezoluție 480×800 pixeli, 578 Mb RAM, 512 Mb ROM, procesor tactat la 1 Ghz. Dacă pachetul tehnologic din spatele lui Desire nu duce Gingerbread, cum reușesc cei de la LG să aducă același soft pe LG Optimus One cu doar 600 Mhz, 512 Mb RAM și ROM?

Sunt curios dacă Google se va ține de cuvânt – normal și cei care produc telefoane Android – și 18 luni de la lansare orice terminal va primi update-urile platformei Android.

UPDATE 1: HTC România a spus că HTC Desire va face trecerea la Android 2.3 Gingerbread, dar nu a oferit o dată vizavi de disponibilitatea oficială. Nu ne rămâne decât să așteptăm.

UPDATE 2: puteți descărca Android 2.3 Gingerbread de la http://developer.htc.com/. Mulțumim utilizatorului Dudu pentru informație!

Via | Credit foto
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Xiaomi va lansa în curând 3 smartphone-uri cu baterii de 10.000 mAh (există însă şi o veste foarte proastă pentru noi)

Smartphone-urile cu baterii de 10.000 mAh sunt o oarecare normalitate, existând deja câteva modele ce se comercializează la nivel oficial (mă refer la acele device-uri în corpuri normale, nu la cărămizile din trecut).

Nu mai ai internet în timpul apelului telefonic? Iată ce trebuie să faci simplu şi rapid

În mod surprinzător, oricât de banală ar părea această informaţie azi, vă spun că primesc foarte des această întrebare: De ce nu mai am internet în timpul apelului telefonic?

Nothing Phone (4a) – review (Nu-i Nimic grav aici…)

La începutul primăverii 2026 Nothing a lansat noua serie de smartphone-uri, cea de-a patra, din care fac parte deocamdată modelele (4a) și versiunea Pro, având același indicativ (4a). Noi vedem mai departe cum se prezintă Nothing Phone (4a), un smartphone care urmează liniile predecesorilor, adică pune accent pe un design aparte, cu acele luminițe (LED-uri)…