România va lipsi de la târgul de tehnologie MWC Barcelona 2024, pentru prima dată din 2011, din raţiuni financiare

/
/
17 feb. 24
/

MWC Barcelona este cel mai mare târg de tehnologie la nivel european şi unul dintre cele mai importante la nivel global. Ediţia de anul acesta se va organiza în perioada 26 – 29 februarie, iar la faţa locului vor fi şi colegii mei Darius şi Emil ce vor aduce cele mai interesante noutăţi tehnologice.

Dacă presa românească va fi reprezentată de mai mulţi bloggeri şi ziarişti tech, nu acelaşi lucru îl putem spune şi despre companiile tech din ţara noastră. Din păcate, pentru prima oară din 2011 încoace, România va lipsi de la târgul de tehnologie catalan.

În mod normal participarea delegaţiei româniei este susţinută de ARICE (Agenţia Română pentru Investiţii şi Comerţ Exterior), care funcționează în subordinea Guvernului. Aceasta decontează cheltuielile legate de plata suprafeţei închiriate, construcţia standului și suportă 50% din cheltuielile privind transportul și cazarea pentru un reprezentant al fiecărei companii participante.

România ar fi fost reprezentantă de 19 companii importante, printre care şi Allview sau Lasting Software.

Din păcate, deşi initial a fost confirmată participarea ţării noastre, acest lucru nu mai este posibil din cauza unor sincope financiare la nivelul ARICE (se pare că nici la această oră ARICE nu are aprobat în totalitate bugetul de 1.63 milioane lei fără TVA alocat acestui eveniment).

Daniel Giurea, directorul filialei Timișoara de la ARIES (Asociația Română pentru Industria Electronică și Software), susţine că suplimentar acestor probleme financiare, ARICE a dat dovadă şi de foarte multă neseriozitate. Acesta afirmă că deşi reprezentanţii statului ştiau de acest eveniment de luni bune, abia pe 6 februarie au reuşit să finalizeze contractul, astfel că timpul de amenajare al standului ar fi fost insuficient.

Mai multe detalii pe subiect găsiţi la sursă, însă cam aceasta este pe scurt povestea neparticipării României la MWC Barcelona 2024.

Sursa: economica.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa de smartphone-uri la început de 2026 (nu pare a exista mare compatibilitate între DIGI şi produsele Apple)

Conform celui mai recent raport Counterpoint Research, 7 din cele mai bine 10 vândute smartphone-uri în 2025 au fost iPhone-uri, iar la nivel global Apple a fost anul trecut cel mai mare producător de telefoane inteligente după volume, mărul muşcat livrând aproape 250 de milioane de unităţi în întreaga lume.

TOP 10: Oferte eMAG din 31.01.26 (televizor OLED LG cu reducere de 15% și note bune în review-uri, Google Pixel 10 la 2542 lei*, mouse ASUS cu bluetooth și capace interschimbabile etc)

Am făcut o listă cu 10 oferte eMAG, iar printre ele se află de la o mașină de spălat cu funcție de uscător din portofoliul Samsung și până la un multifuncțional inkjet Epson cu alimentare pe sistem CISS.

Am văzut Train Dreams, film cu patru nominalizări la Oscar în 2026 şi cred că a fost cel mai plictisitor film din ultimele câteva luni (îl găsiţi pe Netflix)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria„am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.