O echipă internaţională de cercetători a reuşit să obţină o viteză record a internetului de 402 terabiţi / secundă folosind o fibră optică standard (tot conţinutul Netflix descărcat în 1 secundă)

Retelistica
/
/
19 apr. 25
/

Reprezentanţi ai Institutului Național de Tehnologia Informației și Comunicațiilor (NICT) din Japonia, Aston Institute of Photonic Technologies din Marea Britanie și Nokia Bell Labs din Statele Unite ale Americii, au reuşit să obţină o viteză record a internetului de 402 terabiţi / secundă.

Ce este foarte impresionant este că acest rezultat remarcabil a fost obţinut folosind o fibră optică standard, una care există deja în comerţ.

Cum s-a reuşit aşa ceva?

Echipa de cercetători a reuşit să exploateze 37.6 THz de lățime de bandă optică, ceea ce a însemnat acoperirea tuturor benzilor majore din spectrul fibrei optice standard: O, E, S, C, L și U. Vorbim de o combinaţie de şase tipuri diferite de amplificatoare şi un amestec de tehnologii ce au permis activarea unor zone de lungimi de bandă neexploatate până acum.

Testul a fost realizat prin transmiterea semnalului pe o distanţă de 50 de kilometri. Au fost utilizate în paralel până la 1505 canale, fiecare cu informaţii cu modulaţie QAM în dublă polarizare.

Recordul anterior a fost de 301 terabiţi / secundă şi a fost obţinut anul trecut de o echipa de cercetători britanici. Spre comparaţie, noul rezultate oferă o viteză cu 25% mai mare şi un plus de 35% în lăţimea de bandă.

Şi pentru că multă teorie ne omoară, într-o variantă foarte simplă, acestă viteză de internet de 402 terabiţi / secundă este capabilă să transfere întreaga bibliotecă de conţinut Netflix în 1 secundă şi tot ar mai rămâne ceva bandă.

Sigur că în viaţa reală această viteză este o utopie, însă astfel de teste ne arată că viitorul sună promiţător.

Sursa: hdsatelit.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange a testat în premieră în România tehnologia 5G mmWave (au fost obţinute viteze în download de până la 10 Gbps)

Orange ne informează că a reuşit să testeze în premieră în România tehnologia 5G mmWave, una care funcţionează în banda de frecvenţe de 26 GHz.

Orange anunţă că începând cu 17 decembrie 2025, Republica Moldova şi Ucraina vor intra în rândul ţărilor Roam like at Home (resurse mai multe, fără costuri suplimentare)

Uniunea Europeană a decis în vara acestui an că este timpul ca sistemul de tarifare european Rome like at Home să primească în rândul său două noi ţări europene începând cu data de 1 ianuarie 2026: Republica Moldova şi Ucraina.

NAS Synology DiskStation DS225+ – prezentare

A trecut ceva timp de când nu am mai luat contact cu un NAS de la Synology, dar iată că acum vă pot prezenta pe scurt unul dintre cele mai recente modele ale companiei taiwaneze. Este vorba despre un NAS din zona consumer, dar care ar putea face față și nevoilor unei afaceri mici și…