A treia economie europeană introduce dosarul penal şi pedeapsa cu închisoarea pentru cei ce depăşesc viteza legală cu mai mult de 50 km / oră

gAuto
/
/
30 dec. 25
/

A treia economie europeană s-a săturat de numărul ridicat de accidente cauzate de viteza excesivă şi schimbă radical pedepsele pentru vitezomani.

Franţa, căci despre ea este vorba, a înregistrat în 2024 aproape 3200 de decese generate de accidentele produse din cauza vitezei excesive, astfel că în acest final de an a publicat noi reglementări foarte dure pentru cei care depăşesc viteza legală cu mai mult de 50 km / oră.

Dacă până în prezent această abatare se sancţiona cu simple amenzi de până la 1500 de euro şi cu suspendarea permisului de conducere, din 2026 această abatere se va considera delict penal, astfel că cei vinovaţi vor avea dosar penal, unul care îi va urmări toată viaţa (isprava nu va fi ştearsă din cazierul judiciar).

În plus, amenzile vor ajunge până la 3750 de euro, în unele cazuri maşina va putea fi confiscată, iar în cele mai rele situaţii, şoferii vor avea permisul suspendat pentru cel puţin 3 ani şi vor putea face închisoare până la 3 luni.

Deşi sunt sigur că unii dintre voi nu sunteţi de acord cu astfel de pedepse, mie mi se par chiar foarte bune, mai ales că unii vitezomani nu pot fi opriţi decât prin măsuri dure, unele care să îi sperie puţin.

Via: economica.net

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

BMW este foarte aproape de a ieşi pentru prima oară după mulţi ani din TOP 10 mărci de maşini noi din România (iată de ce)

Piaţa auto din România trece printr-o serie de transformări importante, asta după ce din 2024 şi până în prezent au intrat mai bine de 10 noi producători auto chinezi, unii care au prins şi prind din ce în ce mai bine la români.

Compania chineză Chery intră în acţionariatul unuia dintre cei mai cunoscuţi producători auto sud-coreeni, unul cu prezenţă activă şi în România

Piaţa auto globală devine din ce în ce mai mult „Made in China”, astfel că în curând vom cumpăra şi mai multe maşini cu tehnologie şi producţie chineză, chiar şi de la alţi producători cu origini în alte ţări.

Oliver Blume, şeful grupului Volkswagen, cere de urgenţă introducerea de taxe vamale mai mari pentru maşinile PHEV fabricate în China

Oliver Blume, şeful grupului Volkswagen, cel care nu prea mai are multe de pierdut ţinând cont de situaţia precară a gigantului german, a ieşit recent în spaţiul public pentru a pune presiune pe Comisia Europeană.